Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:04 pm

Salutare!
Iata si celalat topic de care va ziceam. Aici o sa va prezint figurinele “28mm” pe care imi fac antrenamentul pentru trecerea in urmatoarea “liga”.
C&c sunt binevenite.
Enjoy!
B
:)
Patru soldati Minas Tirith:





Sase soldati Rohan:








User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Zeno » Tue Apr 30, 2013 9:05 pm

Imi aduc cu placere aminte de ele. Foarte frumoase. Armurile sunt foarte fain facute. Cred, ca ti-am mai spus, daca nu ma insel, la Rohani un rand de lumini, daca nu chiar doua, are face ca detaliile sa iasa in evidenta mai bine. Lucrezi foarte curat si ingrijit.
Felicitari Bogdan!!! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:05 pm

Multumesc Zeno. Asa este, mi-ai mai spus si iti dau inca o data dreptate in privinta luminilor. Rohanii astia insa nu vor mai primi in plus decat pamnt si iarba pe baze si ceva murdarie pe poalele mantiilor. Voi tine insa cont la urmatoarele figurine. Cat de curand vin cu ceva proaspat. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 9:06 pm

Îmi reînoiesc jurământul de credinţă, mă bucur că ne împărtăşeşti din realizările tale.
Figurinele sunt [strike]vopsite[/strike] pictate extraordinar, nu am reuşit să identific nici un punct unde vopseaua "să băltească". Unde mai pui că şi fotografiile sunt bine realizate.
Ce vopsele foloseşti ? La zale m-aş risca să identific Artic Blue de la Vallejo.
Pentru arcaşi ai în plan fixarea de coarde ?
Beton ! ;g

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:06 pm

Multumesc Alexie. :)
Vopseaua diluata corespunzator si aplicata cu rabdare in suficiente straturi nu are cum sa balteasca.
La fotografii am citit cateva tutoriale despre fotografia de produs si incerc sa aplic ce am aflat de acolo. Incerc sa obtin imagini cat mai apropiate de realitate.
Vopsele folosesc numai acrilice Vallejo. Zalele au fost pictate cu un amestec de Oily Steel si Silver, dupa care wash cu Blue Ink (simplu sau in amestec cu Black Ink), apoi la unii am atins usor cu Smoke pe alocuri, urmat de dry brush cu Oily Steel + Silver si la final dry brush foarte usor pe anumite zone cu Silver.
La arcasi m-am gandit si eu la coarde, insa la cum sunt realizate arcurile ar arata nerealist coardele (ar fi prea lungi). Poate daca le-as modifica putin arcurile... (insa momentan mi s-ar parea prea mare bataie de cap)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:06 pm

Am terminat in urma cu cateva saptamani inca o figurina din aceasta serie. Nu am postat pana acum pentru ca era destinat pentru cineva (a fost un cadou) si nu puteam sa stic surpriza. Dar acum, cand a ajuns intrun final la destinatie, pot sa impartasesc imaginile. :)
Este vorba despre Frodo Baggins.
Cu aceasta figurina am mai atins cateva puncte pe care nu le mai atinsesem pana acum. Este prima figurina metalica pe care o pictez. Este prima data cand pictez o figurina destinata altcuiva si asta a fost foarte motivant. Este prima data cand pictez ochii. Este prima figurina pe care o sigilez. Este prima data cand ma joc cu iarba statica. Am avut curaj sa abordez contraste mai puternice si rezultatul mi-a placut foarte mult (desi am pierdut putin din acest contrast dupa lacuire - apropos, este normal sau am gresit eu ceva cand am aplicat lacul?).
Iata si rezultatul:


Ca de obicei, orice c&c sunt bine venite.
Cheers!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Florin David » Tue Apr 30, 2013 9:07 pm

Un singur comentariu: esti foarte talentat. In afara de palosul supradimensionat al lui Frodo, totul arata exact cum trebuie ;g;
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:07 pm

Multumesc frumos Forin. :)
Cu "sabiuta" ai dreptate, este prea mare. Chiar m-a enervat in momentul in care am ajuns la ea sa o pictez si mi-am dat seama ca este din alt film; pentru ca majoritatea detaliilor sunt foarte bune si ajuta mult... si hop dau de sabia aia care stica echilibrul. Insa nu m-am incumetat sa incerc sa o ajustez.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 9:08 pm

Foarte frumos. 28mm e ceva ucigator de mic. Iar tu te descurci mai bine decit multi altii la figurine duble ca marime.
Sunt sigur ca la un moment dat vei incerca o figurina metalica de 54-70mm si o vei face bestial, pentru ca esti foarte talentat.
De asemenea imi place foarte mult ca faci pentru fiecare figurina un mic ambient si il faci chiar cum trebuie.
Felicitari!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Zeno » Tue Apr 30, 2013 9:08 pm

Wow!!! Excellent!!! :)
Imi place foarte mult. Felicitari!!!
Contrastul este f. bun. Scoate in evidenta detaliile. Ai nevoie de asta la scara asta.
Este normal sa pierzi un pic din contrast cand aplici lacul incolor. Lucreaza ca un usor filtru. Cum l-ai aplicat?
Efectul asta il minimizezi daca aplici straturi subtiri (max 2) cu aerograf sau spray. Daca il aplici cu pensula, stratul este gros si neuniform, iar efectul de filtru mai pronuntat.
Stii ce nu reusesc sa gasesc in fotografii? Bocancul drept. Il gasesti tu pt. mine? :laugh:
Foarte bine lucrat. Iti doresc sa lucrezi cat mai mult si sa te bucuri de rezultatele pe care le obtii. Eu ma bucur de acum de rezultatele pe care le-ai obtinut deja si de cele pe care le vei obtine. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron