S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 09, 2013 11:42 am

Grigoras Zeno wrote:
Superb!
In materie de diorame, pentru mine esti un semizeu.


Noi, astia, tapirii, suntem de doua feluri: zei si semizei, in functie de greutate. Corect Marhaba?

Daca ii ridicam statuie o dam cu nisip de pisici ca arata bine. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby Marhaba » Tue Apr 09, 2013 11:43 am

Olaf The Viking wrote:
Noi, astia, tapirii, suntem de doua feluri: zei si semizei, in functie de greutate. Corect Marhaba?


Ma aflu in pozitia de a recunoaste cu modestie ca intr-adevar, asa este
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby Bill » Tue Apr 09, 2013 11:43 am

Alexie,
Chiar imi lipseste povestea insotitoare traditionala de la dioramele tale, te rog screme-te :kk: Sa inteleg si eu mai mult.....poate.....
Am slabit la timpul nepotrivit asa ca sunt semizeu :woohoo:
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 11:44 am

Calin Ungureanu wrote:
............ ce-i cu placa verde, sa sti ca nu m-am prins ......

Afiseaza diferite chestii SF (ceva gen ecografie la 5 metri in sol..nu stiu termenul; procentrul de O2 si codoi din atmosfera, holomessenger, etc)

te rog screme-te

Image
:blush:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby Razvan Patrascu » Tue Apr 09, 2013 11:44 am

Superb !! Un topic din care poti invata multe ( inclusiv ca aselenizarea a avut loc in bucataria lui Alexie )
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby Marius Iusan » Tue Apr 09, 2013 11:44 am

Topicul ăsta a fost ascuns până acum? Foarte tare, frate. Încerc să identific ce ai folosit, fără să mă uit la in progress şi comentez după. Cum ar zice neamţu' "chapeau maître".
User avatar
Marius Iusan
Gregalis
 
Posts: 17
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:58 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby Laure » Tue Apr 09, 2013 11:45 am

Da, povestea, unde este povestea, asta ca sa parafrazez reclama aceea, in rest jos palaria(dar daca lasi marginea dioramei asa o ridic la loc ;) ).
User avatar
Laure
Procurator
 
Posts: 9
Joined: Tue Jan 15, 2013 10:37 am
Prenume si nume: Laurentiu Popa

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 11:45 am

Am rezolvat-o cu Efectul dobos.
Am aplicat un nou strat de mastic (pentru eradicarea stratificarii dar n-am insistat prea mult cu finisarea ), am utilizat buretele umed pentru modelare, am lasat niste amprente de vopsea (tot cu burete), am aplicat o solutie de benzina si vopsea de ulei (prima mana mai diluata, mana a doua mai strong). Am lasat la uscat.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby Zeno » Tue Apr 09, 2013 11:46 am

Da. Arata, dupa parerea mea mult mai bine. Masticul l-ai "sigilat" inainte de vopsire?

Din nou am o rugaminte sa-ti folosesti "sapuniera". Gand este gata, posteaza, te rog, fotografii cu laterala care are grosimea cea mai mare si o poza cu diorama, din fata, in care se vede si noua margine.

Te gandesti sa inramezi diorama?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: S.U.Z.A 3 - Vigneta S.F. 1:35 WIP

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 11:46 am

Vopsirea pe mastic s-a făcut direct, fără sigilare (zice, la prospect, că acest produs poate fi vopsit sau lăcuit ..daca se coşcoveşte o să zic că asta urmaream).
Nu am intenţia să aplic o ramă, personal nu mă încântă ramele aplicate pe postamente de acest tip (late şi înalte).
Astăzi am aplicat un strat de lac mat (cochetam cu aplicarea unui future, în amestec cu tuş dar am am renunţat în favoarea unui postament tern).
După uscare am tras o săpuneală...că nu se cade să-i zic "Sedinţă foto".
Image Image
ImageImage

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron