Cavaleur teuton

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 8:46 pm

O sa vad cate imi ia.Uit sa adaug marimea.
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 8:47 pm

Cu toate eforturile, nu reusesc sa ma prind de ceva si am incercat ambele cai:
1. am scazut rezolutia ca sa postez fotografiile pe contul din google, cu picassa, dar cand fac legatura aici si trec dimensiunea la 400, nu-mi mai da detaliile cum trebuie, fotografia, desi clara, devine difuza.
2. am lasat o rezolutie mai mare pe contul de google (dar mi le incarca greu acolo), in schimb aici iar nu mi le ia, daca trec o dimensiune de 400 (la 300 sunt prea mici).
Undeva e clar ca gresesc.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 8:47 pm

Cea cu detalierea jambei stangi
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 8:47 pm

pe scut si pe coif am incercat sa sugerez rezultatul unei anumite uzuri, asa ca am facut cateva mici taieturi, nici prea prea, nici foarte foarte.
Image
Last edited by Nicu Mihai on Thu Apr 04, 2013 8:48 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 8:47 pm

Desi am fotografii f. clare, nu le pot afisa cum trebuie. Imi pare rau. Si, probabil, voi fi nevoit sa rog un moderator sa aiba rabdare si sa ordoneze putin incoerenta mea de postac recrut.Scuze anticipate!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby alexie » Thu Apr 04, 2013 8:48 pm

Nu reuşesc să înţeleg unde greşeşti cu postarea fotografiilor.
Postează, te rog, adresa unde sunt fotografiile depozitate.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cavaleur teuton

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 8:49 pm

Nicu Mihai wrote:
Am descoperit intr-adevar ca nu am debavurat-o cum trebuie (fotografia cu detalierea piciorului stang mi-a pus si mai bine in fata scaparile mele).
Si astept comentariile voastre sa vedem ce putem face pentru o mica imbunatatire. Marturisesc insa ca nu am facut inca asa ceva (de exemplu, sa renunt la pinteni si sa-i fac din altceva, sarmulita de cupru poate,pe care sa-i lipesc ulterior? E vorba totusi de metal, nu stiu cu ce lipici as putea lucra. Super Glue?)


Cu pintenii se rezolva foarte simplu. Ii tai cu un bisturiu sau cutter; pilesti un pic zona taieturii; gauresti cu un burghiu (cred ca figurina este de 54mm) foarte aproape ca dimensiune de pintenii originali (2mm adancime ajunge); lipesti cu cianoacrilat noii pinteni. Uite mai jos doua exemple de pinteni medievali:
ImageImage
Parerea mea este sa alegi solutia cea mai simpla. Esti la inceput si nu ai nevoie de complicatii. Pe parcurs, cand iti vei forma stilul tau de lucru, este timp de fineturi.
Debavureaza cat mai bine figurina (foto cu detaliul piciorului unde ai mentionat de bavura nu o pot vedea). Orice intrebare este binevenita.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaleur teuton

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 8:50 pm

Nu copiezi adresa url a fotografiei, care trebuie. Pentru a copia adresa corecta, trebuie sa deschizi poza MARE si de la poza MARE sa copiezi adresa. Tu copiezi adresa unei poze de dimensiuni mici si apoi o maresti cu optiunea SIZE din forum. Ceea ce este incorect si este motivul pt care pozele nu sunt clare.
Citeste ce sta scris pe forum referitor la postarea fotografiilor.

De exemplu:
Fotografia ta are adresa de mai jos (dar fara paranteze)
(https)://lh6.googleusercontent.com/-VPRXxsx_lN4/Tv3gfAzAgZI/AAAAAAAAAEQ/dS9BhhgjJO0/[color=#FF0000]w134-h179-k/TEUTON%2BEk%2BCastings%2B2%2B021.jpg[/color]

Tu ai copiat adresa unei poze de dimensiunea 134x179 - adica foarte mica.
w- width - latime
h - height - inaltime
Daca deschideai fotografia la dimensiunea mai mare si APOI copiai adresa, obtineai o adresa de genul
(https)://lh6.googleusercontent.com/-VPRXxsx_lN4/Tv3gfAzAgZI/AAAAAAAAAEQ/dS9BhhgjJO0/[color=#FF0000]w800-k/TEUTON%2BEk%2BCastings%2B2%2B021.jpg[/color]
iar poza arata asa:

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 8:50 pm

Ia sa vad daca am inteles:
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 8:50 pm

Ce ai pus tu nu e adresa unei poze ci adresa unei pagini web. ADresa unei poze trebuie sa se termine cu .jpg sau .jpeg sau .png sau .gif
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron