Normand, secolul XI

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte medievale.

Re: Normand, secolul XI

Postby Dan Dutescu » Sat Mar 22, 2014 10:18 pm

Salutare Misule.
daca vrei sa faci miliputul foaie cat mai subtire, intinde-l pe hartie de copt. Ar trebui sa iasa subtirel de tot. Eventual, o sa vorbesc cu colegul meu care este in Blaj, poate reusesc sa-ti trimit prin el niste green stuff care merge la fix ( se si intinde bine si se si lipeste de material ).
Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Tue Mar 25, 2014 10:33 pm

Dane, multumesc mult! Exact asa vroiam sa si fac, Bogdan mi-a dat acelasi pont, sa-l intind intre hartie de copt. E totusi o bucatica mica.
Din pacate, sunt mult prea prins in timpul saptamanii, doar in weekend sper sa incep operatiunea. N-am lucrat cu green stuff-ul, am inteles ca-i fain. As vrea totusi sa vad ce reusesc sa fac cu miliputul.
Numai bine!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Mon Jul 07, 2014 2:45 am

Deocamdata nomandul sta pe vine, adica pana vine stindardul din miliput. Din pacate,n-am avut timp nici saptamana asta, sper weekendul urmator sa fiu mai norocos. Asta pana nu plec la mare, ca poate-l fac acolo si se usuca imediat.
As fi vrut mult sa inlocuiesc toata coada de lemn, dar este bine lipita pe o suprafata mare, ar trebui sa refac camasa de zale pe o zona mare, eventual din miliput,inca nu-s atat de priceput.
Cam asa arata pana acum.ImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Tue Jun 09, 2015 3:49 pm

Salutare tuturor!

Ce-am mai facut in ultima vreme:
1. am lucrat mainile, mi-a luat al naibii de mult timp pentru ca fata arata parca din alta poveste, plus ca detaliile la mana care tine steagul sunt aproape absente si a a trebuit sa le sugerez din pensula cat am putut.
2. am reluat lucrul la scut, de dat asta am incercat sa creez un contrast intre partea dreapta, mai inchisa , si cea stanga, mai deschisa. Cu un amestec de Red si Gold am impins si mai departe figura dragonului. Am facut departajari cu 73201 Black wash intre diferitele linii de pe coada, trup etc, se vad in fotografie. Si inca un drybrush foarte fin cu Silver pe motivele de pe scut. Bordura scutului a suportat un amestes de 70.950 Black, 70899 Dark Prussian Blue si, pentru lumini, un 70.992 Neutral Grey.
3. Urmatoarea operatiune: scutul, desi la afurisita aia de coada groasa n-am cum sa renunt.
Cateva imagini sper sa va faca placere. Spor la toata lumea!

ImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Olaf The Viking » Sat Jun 13, 2015 12:23 pm

Incepe sa arate din ce in ce mai bine. Ti-au iesit misto mainile.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Wed Jul 01, 2015 11:15 am

Multam Olaf! Din pacate, figurina are limitarile ei, cel mai enervant fiind stindardul. Cum am spus, nu pot renunta la tot, o parte din coada cu flamura a fost sectionata. Am pus o agrafa pe care voi modela flamura din Miliput. Partea din batul de lemn care a ramas, este lipita pe o buna parte din armura, ar trebui sa refac si camasa de zale, paguba ar fi mai mare, asa ca nu m-am riscat.
Am sa trec la operatiunea asta, urmata de vopsirea produsului rezultat. Materialul utilizat, Miliput, am mai lucrat cu el si sunt multumit de rezultat. Evident ca puteam folosi si foita metalica si alte minuni.
Un tutorial util pentru cei care vor sa faca steaguri (chiar da ca e in spaniola,veti intelege!):
https://www.youtube.com/watch?v=543D51HXnBc
https://www.youtube.com/watch?v=qGXq1aaPh9Q
https://www.youtube.com/watch?v=7jAug2jgrcM
Sa aveti spor!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Tue Jul 21, 2015 6:44 pm

Am trecut si la operatiunea de terminare a normandului ca ma tot indeamna lumea sa pun capat restantelor si sa trec la figuine serioase.
Intai am facut flamura din Miliput, apoi am trecut la pregatirea bazei, profitand de niste lucruri pe care le-am vazut la Zeno.Mai am un varf metalic de facut si de montat la stindard, nu va speriati, nu ramane asa cum se vede acum. Inainte de primerizare si pictare, flamura va fi putin slefuita.
Pentru baza am apelat la niste bucati de scoarta de copac, putty de la Gunze, apoi un Gel mate base de la Vallejo, niste aracet si un Tamiya bicomponent pentru atasarea figurinei de cadrul creat.
O sa mai intervin cu ceva DASS in jurul bucatii metalice, pe care e fixat Normandul, pentru o mai buna armonziare cu restul decorului. Pe urma, primerizare si construirea decorului. La final o eticheta.
O saptamana buna!
Nicu
ImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Wed Aug 05, 2015 10:46 pm

Am terminat si baza, la fel steagul, mai am un varf metalic de facut si o eticheta de plasat.
Poze cand ajunge Bogdan pe la mine!
Sa aveti spor!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Olaf The Viking » Thu Aug 06, 2015 10:28 pm

Pana ajunge Bogdan te credem pe cuvant. :archer:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Mon Aug 24, 2015 4:36 pm

Cam cum arata povestea asta cu "crezutul pe cuvant":
ImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

PreviousNext

Return to SIS Medieval

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron