Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Razvan Patrascu » Wed May 01, 2013 9:51 am

Eu am o obsesie care cred ca nu o sa-mi dispara niciodata...luciul uniformelor...nu-mi dau seama cum unii reusesc sa execute ,,textura,, uniformelor fara sa para lucioase.

Ex : http://www.network54.com/Forum/110741/t ... ...........
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:52 am

Am mai avansat un pic cu detaliile. Cizme, centuri si altele.

ImageImage
ImageImage
ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:52 am

Nu va-ti plictisit inca de topicul asta? Eu abia astept sa-i termin... dar mai am cateva chestii de facut.

Pe scurt, cateva considerente:
1. Porthartul ala arata cam batut. L-am vopsit in uleiuri, dar a trebuit sa iau figurina in mana inainte sa se usuce vopseaua, asa ca luminile de pe muchii s-au dus si arata ``calcat in picoare``. Va trebui sa-l ating un pic.
2. Am lucrat pielea neagra (cizme, bocanci si curele) in acrilice si am atins un pic cu vopsea de ulei Van Dyke Brown sa-i dau o textura. Nu stiu daca se vede. Poate este nevoie de mai mult.

Cam atat. Voi continua cat de curand cu restul detaliilor si cu cele doua figurine ramase.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby alexie » Wed May 01, 2013 9:53 am

Zeno wrote:
Nu va-ti plictisit inca de topicul asta? Eu abia astept sa-i termin... dar mai am cateva chestii de facut.
...

Consideră că tu eşti bucătarul iar noi, mesenii, nici n-am ajuns la masă :P

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Nicu Mihai » Wed May 01, 2013 9:53 am

Hai maestre Zeno, ce, ne lasi fara desert? Nu-ti mai calca nimeni prin batatura.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:54 am

Nicu Mihai wrote:
Hai maestre Zeno, ce, ne lasi fara desert? Nu-ti mai calca nimeni prin batatura.

Auleo, da ce-am zis.. Am zis doar ca m-am plictisit sa-i tot bibilicistrocizez pe aia cinci, dar n-am zis ca nu-i mai fac. Am sa-i termin si dupa aia iau o pauza lungaaaaaaaa, de vre-o ora, doua si m-apuc de ceva fain, care-mi trage tare cu ochiuuuuu... :laugh: Nu zic, ca eu din ce traiesc dupa aia... :laugh: poate din yodeling
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:54 am

Voi continua sa lucrez in acest sfarsit de saptamana si am sa postez fotografii cu evolutia lucrului. Pana atunci, am decis sa postez si aici fotografiile cu pictarea unei fete cu vopsele acrilice, postate initial in topicul lui Nicu. Asta pt. a avea intrun loc centralizat majoritatea aspectelor ce provin din pictarea cu vopsele acrilice. Sper ca nu va suparati... :laugh:
Ce veti vedea in continuare este:
Culoare de baza + ochii + prima lumina + a 2-a lumina + umbre + ultimele lumini + filtru
ImageImageImageImageImageImageImage
O fotografie cu fata vazuta mai de departe putin.
Image
Daca doriti fotografii mai mari sa-mi spune-ti. Le voi posta mai mari.
Last edited by Zeno on Wed May 01, 2013 9:57 am, edited 2 times in total.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:54 am

Zeno te rog sa mai postezi o data si aici ce culori acrilice pt fețe si cum le folosesti (retarder, etc)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:55 am

Marhaba wrote:
Zeno te rog sa mai postezi o data si aici ce culori acrilice pt fețe si cum le folosesti (retarder, etc)

Sigur, nici o problema.
Pt. ca sunt la inceput de drum in folosirea vopselelor acrilice, incerc sa ma ajut cat pot. Asa ca am folosit, pt. vopsirea fetei setul Andrea "Flesh Paint Set". Acest set are 6 nuante de culoare. Cheia este sa se foloseasca nuante intermediare intre culorile din fiecare sticluta. Adica: Prima lumina aplicata este un amestec 50-50 intre culoarea de baza si prima lumina (nuante furnizate in set). Cu cat mai multe nuante intermediare cu atat tranzitiile intre nuante sunt mai fine.
Un alt parametru foarte important este dilutia. Formula aplicata de mine este: 1 picatura vopsea (sau amestec) + 2 picaturi de apa distilata + 1 picatura retarder. Se amesteca iar daca este nevoie se mai adauga apa sau vopsea. Vopseaua trebuie sa fie diluata la consistenta laptelui.
Un alt parametru f. important este transferul vopselei pe suprafata de lucru. Pensula trebuie sa fie descarcata pe un servetel inainte de a o folosi pe figurina. Dilutia este mare iar daca pensula este incarcata prea tare riscam sa punnem mult prea multa vopsea decat este nevoie.
Un alt paramentru f. important este sa mentinem dilutia vopselei pe paleta in timpul lucrului. Dupa o anumita perioada, vopseaua de pe paleta are tendinta sa se usuce. Unii folesc o paleta uda (tava+burete subtire+hartie speciala) pe care amesteca vopseaua. Eu nu am folosit-o niciodata, asa ca nu pot da detalii hands on. Eu adaug apa, in incremente mici (folosind pensula) sa mentin dilutia.
Cam asta ar fi. Daca sunt intrebari, nu ezitati.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:58 am

Suna destul de complicat.
Ce fel de retarder folosesti? Cel de la Valejo pe care-l am eu este un gel de fapt, deci e mai greu cu picaturile.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron