Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:07 am

Ah! Am uitat sa intreb din nou.
Lacul mat Vallejo, cand il aplicati cu pensula, il diluati cu apa sau il aplicati la consistenta din tub?
Multumnesc anticipat.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:07 am

Ultimul pas, inainte de final. Am vopsit mainile. Am sperat ca in acest sfarsit de saptamana sa termin dar am ajuns sa vopsesc mainile abia Joi seara. Asa ca vopseaua nu este uscata complet pt. a aplica lacul incolor. Poate maine.
ImageImage
ImageImage
ImageImage
ImageImage
ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:07 am

Stimati colegi, anunt oficial obstescul sfarsit al mustei si victoria extenuanta a excavatorului. :laugh:
La sfarsit am avut supriza emisiunii cu lacul mat Vallejo. Noroc ca am facut o proba pe capul acela a carei fata am vopsit-o in acrilice. Dupa ce l-am amestecat bine si l-am aplicat cu pensula a iesit lucios. Asa ca, am trecut la vechiul meu Krylon, care se si usuca foarte repede.

Declar incheiate lucrarile de vopsire a celor cinci figurine. Sper ca, intrun viitor cat mai apropiat sa-si ia locul in diorama planificata. Pana atunci, daca aveti comentarii sau intrebari sunteti invitati sa le postati. Sper ca a-ti putut folosi cat de cat ceva din aceasta prezentare.
Toate cele bune.
Iata fotografia de grup:
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby alexie » Wed May 01, 2013 10:08 am

ImageTe admir pentru perseverenţă şi îţi mulţumesc pentru "trips and tricks", "step by step" etc. Te felicit pentru produsul finit.
;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:09 am

Alexie wrote:
ImageTe admir pentru perseverenţă şi îţi mulţumesc pentru "trips and tricks", "step by step" etc. Te felicit pentru produsul finit.
;)

Multumesc Lucian!!! Cu cea mai mare placere si sper ca te vor ajuta. :)

Ah, era sa uit. Considerente finale.
Poate va ve-ti intreba de ce nu am aplicat imbatrinirea decat foarte discret. Motivul este ca inca nu stiu cum va arata diorama. Va fi o actiune intrun oras sau intrun camp deschis... nu m-am hotarit. Imbatrinirea finala va fi facuta atunci, ca o integrare cu toate celelalte elemente ale dioramei.
Poate unii dintre voi vi se pare ca metoda asta de vopsire este foarte laborioasa si ia mult timp. Asa am crezut si eu, la inceput. Nu este. Daca nu ma oprea-m asa de des sa fac si sa refac fotografii, terminam cele cinci figurine, cam in 7 zile, cu tot cu timpul de uscare.
Ma bucur ca am avut rabdarea sa experimentez pt. ca am gasit un "aliat" serios in vopselele acrilice care impreuna cu cele de ulei si email imi completeaza "trusa de scule".
Figurinele Dragon sunt de calite rezonabila spre buna. Am inteles ca cele din generatia a 2-a sunt de foarte buna calitate. Nu am incercat pana acum. Daca voi avea ocazia, am sa le lucrez cu placere. Pana aici, proiectul asta mi-a facut placere sa-l lucrez. Singura limitare a acestui proiect sunt aptitudinile si abilitatiile subsemnatului.
Inchei aici si va doresc, inca o data, toate cele bune. Sa auzim numai de bine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:09 am

Multumesc Zeno pentru prezentare si felicitari pentru finish.
Intrebarile vor reveni , ca de obicei, cind am sa (re)iau pensula in mina.
Cred ca lacul Valejo a iesit lucios pentru ca l-ai dat cu pensula. Acelasi fenomen se intimpla cu vopseaua Tamiya acrilica , mata, care daca este aplicata direct intr-un strat gros , este lucioasa desi ar trebui sa fie mata. Data viitoare incearca sa diluezi lacul Valejo si sa-l sufli din aerograf.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Bill » Wed May 01, 2013 10:10 am

Felicitari Zeno, am fost conectat tot timpul la postarile tale chiar daca nu am intrebat.
Insa intrebarile vor veni la momentul potrivit.
Multumim pentru ca ai impartasit.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:10 am

Marhaba wrote:
Multumesc Zeno pentru prezentare si felicitari pentru finish.
Intrebarile vor reveni , ca de obicei, cind am sa (re)iau pensula in mina.
Cred ca lacul Valejo a iesit lucios pentru ca l-ai dat cu pensula. Acelasi fenomen se intimpla cu vopseaua Tamiya acrilica , mata, care daca este aplicata direct intr-un strat gros , este lucioasa desi ar trebui sa fie mata. Data viitoare incearca sa diluezi lacul Valejo si sa-l sufli din aerograf.


Multumesc Ovidiu. :)

Am sa-l diluez si-l aplic cu aerograful. Sa sti ca si aplicand cu pensula in straturi subtiri, tot lucios a iesit. Nu-i place pensula. :laugh:

Bill wrote:
Felicitari Zeno, am fost conectat tot timpul la postarile tale chiar daca nu am intrebat.
Insa intrebarile vor veni la momentul potrivit.
Multumim pentru ca ai impartasit.
Spor,
Bill :laugh:

Cu multa placere, Bill. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 10:11 am

Salut, Zeno, si felicitari pentru modul in care ai prezentat acest proiect. Eu personal n-as fi in stare de asa ceva, din cauza de lipsa de organizare, sau mai exact lene.
Este, intr-adevar, o lectie pe etape in domeniul vopsirii cu acrilice a figurinelor.
Pe de alta parte, cum ma stii carcotas, nu pot sa ma abtin - context in care imi cer scuze anticipat (sper ca postarea mea sa nu fie inteleasa gresit, deranjand pe cineva, si cu atat mai mult pe tine, a carui dedicatie pentru modelism o admir).
Foarte pe scurt, prin comparatie cu multe dintre lucrarile tale, asta nu mi se pare deosebita. Pentru a spune asta, am asteptat finalizarea lucrarii, pentru a o putea evalua in ansamblu. Per total, la prima vedere am avut dreptate. Puse toate la un loc, dau bine (cu atat mai mult cu cat poza e facuta de la o oarecare departare).
Insa luate la puricat, parca fiecare figurina ar mai fi putut beneficia de ceva atentie (in special la detalii - grade si insigne uneori grosiere, sublinierea detaliilor prea dura, lipsa imbunatatirilor).
De asemenea, fetele mi se par foarte artificiale (strict dupa gustul meu). Adica ai incercat sa aplici niste tehnici deja invatate / verificate pe figurine metalice / rasinoase la scari mai mari (chiar si 1/32 e sensibil mai mare decat 1/35, d-apoi 75mm sau 90mm) la niste figurine de o calitate medie. Dupa cum am mai mentionat undeva, parerea mea este ca solutia castigatoare la fete plasticoase e simplitatea. In cazul nostru, par foarte inghesuite (pe locul 1 fiind panzerbuchse-rul, iar pe 2 si 3 tractoristii).
Sper inca o data ca postarea mea sa nu supere pe nimeni.
Spor in toate.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:11 am

Salut Alexandru. Ma bucur sa primesc vesti de la tine.
alexelu_marinelu wrote:
Sper inca o data ca postarea mea sa nu supere pe nimeni.

Pe mine nu ma supara de loc. Din potriva. Ma bucur sa primesc feedback. Astea nu-s carcoteli, ci punctul tau de vedere. Cu cat mai multe unghiuri de vedere, cu atat mai bine. :)

Salut, Zeno, si felicitari pentru modul in care ai prezentat acest proiect. Eu personal n-as fi in stare de asa ceva, din cauza de lipsa de organizare, sau mai exact lene.
Este, intr-adevar, o lectie pe etape in domeniul vopsirii cu acrilice a figurinelor.

Multumesc mult. Daca tot m-am apucat de lucru, am vrut sa fac ceva care poate fi folosit si de alti confrati. :)

Pe de alta parte, cum ma stii carcotas, nu pot sa ma abtin - context in care imi cer scuze anticipat (sper ca postarea mea sa nu fie inteleasa gresit, deranjand pe cineva, si cu atat mai mult pe tine, a carui dedicatie pentru modelism o admir).
Foarte pe scurt, prin comparatie cu multe dintre lucrarile tale, asta nu mi se pare deosebita. Pentru a spune asta, am asteptat finalizarea lucrarii, pentru a o putea evalua in ansamblu. Per total, la prima vedere am avut dreptate. Puse toate la un loc, dau bine (cu atat mai mult cu cat poza e facuta de la o oarecare departare).

Lucrarea are alti parametrii decat celelalte lucrari ale mele. Am lucrat figurine individuale. Aici avem de-a face cu un grup. Obiectivul a fost sa arate bine ca un grup in conditii de lumina limitate. Dupa cum scrii si tu, de la o oarecare distanta dau bine. Asta a fost intentia.

Insa luate la puricat, parca fiecare figurina ar mai fi putut beneficia de ceva atentie (in special la detalii - grade si insigne uneori grosiere, sublinierea detaliilor prea dura, lipsa imbunatatirilor).

Aceste figurine, asa cum spui si tu mai jos, sunt de calitate medie si sunt facute sa aiba un efect "de grup". Sunt de acord cu tine. Puteam face o treaba mai buna si daca este vorba de un grup. Probabil ca m-am grabit sa le declar OK pt. scopul declarat.

De asemenea, fetele mi se par foarte artificiale (strict dupa gustul meu). Adica ai incercat sa aplici niste tehnici deja invatate / verificate pe figurine metalice / rasinoase la scari mai mari (chiar si 1/32 e sensibil mai mare decat 1/35, d-apoi 75mm sau 90mm) la niste figurine de o calitate medie. Dupa cum am mai mentionat undeva, parerea mea este ca solutia castigatoare la fete plasticoase e simplitatea. In cazul nostru, par foarte inghesuite (pe locul 1 fiind panzerbuchse-rul, iar pe 2 si 3 tractoristii).

Sigur, este discutabil. Stii cum zic eu, Alexandru. Nu prea stiu sa vopsesc simplu o fata si sa iasa in evidenta la lumina redusa a unei camere. Ca sunt inghesuite sau nu, asta este o chestie, asa cum spui si tu, de gust personal.
Alexandru. Daca ma concentram pe performanta personala lucrarea asta dura cel putin 6 luni. Nu asta a fost scopul. Am vrut sa fac un lucru care poate sa fie folosit si de alti colegi. Asta a fost motivul pe care l-am prezentat deschis, faza cu faza. Sa dau o perspectiva din interior a vopsirii cu acrilice in niste conditii pe care colegii le folosesc foarte des. Pt. majoritatea colegilor, figurinele acompaniaza subiectele lor favorite. Ei doresc ca figurinele lor sa arate mai bine. Aici intervine acest topic. Este o alternativa de lucru. Eu nu spun ca este METODA, ci doar o varianta. De aici si, sa zic asa, specificatiile de lucru a acestui topic: un grup de figurine; out of box (lipsa imbunatatirilor); potential de a fi utilizate intr-o diorama. Nu suntem intr-o situatie tipica pt. figurinisti. Daca a-si fi fost, nu alegeam acest kit si proiectul ar fi durat cel putin 6 luni. ;)

Spor in toate.

Si tie, Alexandru. Ma bucur ca am avut ocazia sa schimbam cateva opinii. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron