Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:03 am

Marhaba wrote:
Citeva intrebari:
- ce (vopsele) folosesti pentru simularea lemnului

In general folosesc urmatoarea metoda: Aplic o vopsea acrilica deschisa la culoare (wood sau flesh sau galben) dupa care aplic vopsea de ulei (burnt umber sau burned sienna sau ambele) dupa ce stratul de baza s-a uscat. Cu o pensula uscata tamponez vopseaua de ulei pana se intinde. Vopsele de ulei au acoperire mica asa ca stratul de baza se vede prin stratul f. subtire de vopsea de ulei. Din combinatia culoare acrilica de baza + diferite nuante de vopsea de ulei se pot scoate efecte foarte interesante. Se poate imita usor fibra lemnului.
In acest caz am aplicat dark flesh 927 Vallejo si ulei brown vandyke, care este din familia brown umber, putin mai roscat.

- ce lac mat folosesti? Valejo de care eram incintat, incep sa nu mai fiu chiar atit de incintat de el pentru ca albeste usor suprafetele.

De obicei sprayez cu Krylon Matte Finish. De data asta voi folosi Vallejo in straturi subtiri succesive aplicat cu pensula. Este pt. prima data cand voi proteja cu Vallejo Mat Finish.
Tu cum il aplici? (pensula sau airbrush)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:03 am

Il aplic numai cu aerograful, in straturi subtiri. Doar ca asa cum spuneam, albeste usor suprafetele. Inainte de a-l turna in aerograf il diluez cu apa (10-20%). De fapt inainte de a-l folosi, in sticluta noua completez cu apa (sticluta noua nu e plina ci are cam 20% lipsa, numai bine sa completez cu apa). In sticla mai bag cite-o biluta din inox pentru o mai buna amestecare, altfel agentul de matuire se decanteaza pe fundul sticlei.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Buss » Wed May 01, 2013 10:03 am

Buna ideea cu biluta in sticluta de vopsea. Tre sa caut prin hala 2-3 rulmenti mai mici :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:04 am

Sa ai grija sa fie otel inoxidabil sau un aliaj care nu rugineste.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:04 am

Marhaba wrote:
Il aplic numai cu aerograful, in straturi subtiri. Doar ca asa cum spuneam, albeste usor suprafetele. Inainte de a-l turna in aerograf il diluez cu apa (10-20%). De fapt inainte de a-l folosi, in sticluta noua completez cu apa (sticluta noua nu e plina ci are cam 20% lipsa, numai bine sa completez cu apa). In sticla mai bag cite-o biluta din inox pentru o mai buna amestecare, altfel agentul de matuire se decanteaza pe fundul sticlei.

Asta-i o idee grozava. Crezi ca bila sau bilele existente deja in tuburile de spray sunt prea mari pt. sticluta Vallejo? N-am deschis niciodata un spray care sa aiba bila inauntru.

A-ti aplicat cu pensula? I-l diluati cu apa sau il aplicati direct din sticluta?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:05 am

Marhaba wrote:
Plus faptul ca amestecarea a doua sau mai multe culori pentru a obtine altceva intotdeauna mi-a dat dureri de cap.

Uite Ovidiu, un tabel care te poate ajuta. Cand mentionam de tricul respectiv, iaca ca am descoperit apa calda... :laugh: Au facut si un tabel cu chestia asta. Sper sa ajute.
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:05 am

Excelent tabelul, multumesc
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Buss » Wed May 01, 2013 10:05 am

Super tabelul. Propun sa fie pus undeva la articole daca se poate sa nu se piarda eventual :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:06 am

Nu se pierde stai linistit George.
Tabelul este foarte important, in special pentru cei care avem mai putina imaginatie si nu stim ce sa folosim ca umbre si lumini. Pina nu de mult (si sunt convins ca nu e numai cazul meu), umbra insemna o spalare cu un burnt sau raw umber, sau si mai trist cu negru. Iar lumina insemna un drybrush cu te miri ce.
Sigur ca tabelul nu va putea vopsi in locul nostru (din pacate), dar este binevenit.
Dupa cum ati putut observa, acest topic este de mult "sticky" pentru ca nu este vorba doar despre figurinele lui Zeno ci depre multe informatii care vor fi utile tuturor celor interesati.
In acest sens, daca si Zeno este de acord, ma gindeam sa schimbam titlul topicului in "Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic partea a II-a" sau ceva de genul, pentru ca articolul depaseste cu mult sfera de interes a unei lucrari personale.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:06 am

Marhaba wrote:
Nu se pierde stai linistit George.
Tabelul este foarte important, in special pentru cei care avem mai putina imaginatie si nu stim ce sa folosim ca umbre si lumini. Pina nu de mult (si sunt convins ca nu e numai cazul meu), umbra insemna o spalare cu un burnt sau raw umber, sau si mai trist cu negru. Iar lumina insemna un drybrush cu te miri ce.
Sigur ca tabelul nu va putea vopsi in locul nostru (din pacate), dar este binevenit.
Dupa cum ati putut observa, acest topic este de mult "sticky" pentru ca nu este vorba doar despre figurinele lui Zeno ci depre multe informatii care vor fi utile tuturor celor interesati.
In acest sens, daca si Zeno este de acord, ma gindeam sa schimbam titlul topicului in "Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic partea a II-a" sau ceva de genul, pentru ca articolul depaseste cu mult sfera de interes a unei lucrari personale.

Eu nu am nimic impotriva. Intentia initiala, nemarturisita, a fost sa fac acest topic in 3 parti: 1. figurine; 2. un vehicul; 3. terenul dioramei. Toate sub denumirea acestui topic dar impartind, de fapt toata activitatea in 3 parti. Deci 3 topice. cand am deschis acest topic, am uitat sa adaug "partea 1-a" la denumirea topicului.
Cred ca idea si propunerea lui Ovidiu este viabila. Datorita interesului starnit de vopsirea cu acrilice, topicul a crescut peste subiectul pe care l-am intentionat initial. Asa ca, daca doriti, puteti sa schimbati titlul. Eu voi continua sa lucrez aceste figurine si rezultatul final il voi posta.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron