Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Zeno » Sat Feb 09, 2013 10:50 pm

In topicul despre vopsirea figurinelor am folosit componente ale figurinei lui Robert I ca un exemplu pt. diferite tehnici si experimente. Asa ca, intr-o anumita masura, sunteti familiarizati cu figurina.
Ce vom face in continuare este sa finalizam, impreuna, acest proiect. Vom parcurge fiecare etapa ramasa. Pe parcurs, daca aveti intrebari, va rog sa nu ezitati. Daca vi se pare ca ceva nu este in regula, interveniti.

Sa recapitulam:
Am lasat figurina in acest stagiu:
ImageImageImageImageImage

In urmatoarea etapa am asamblat si lipit cu 5min epoxy, coiful/capul, spada si pumnalul.
Dupa aceasta etapa, am inceput sa pictez centurile si camasa de sub zale. Am vopsit coada toporului si am asamblat bratul stang pe scut (va trebui sa ma credeti pe cuvint - fara poza). Iate ce am obtinut:
ImageImageImage
Ce urmeaza este sa vopsesc detaliile spadei, pumnalului, centurilor si sa asamblez mana cu scutul.
Iata planul general:
Dupa ce voi vopsi si asambla elementele de care am scris, urmeaza sa construim baza. Intrun anumit moment al executiei bazei, vom asambla figurina pe baza. Urmeaza asamblarea mainii drepte, ce tine securea de lupta. Mana dreapta se asambleaza numai in acest stagiu, si nu mai inainte, pt. ca lama securii se sprijina pe sol. Urmeaza ultimele detalii de vopsire, precum si ultimele detalii pe baza. Acesta este planul meu. Sper sa fiu un "scoler" cuminte si sa ma tin de el.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Zeno » Sat Feb 09, 2013 10:50 pm

Am lipit in pozitie, mana cu scutul. Am vopsit cateva detalii si cat de curand, dupa un imbatrinire va fi gata de prins pe baza, asa ca...
ImageImage

...am inceput sa lucrez la baza:
ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Zeno » Sat Feb 09, 2013 10:50 pm

Am continuat in seara asta cu baza. Aplicarea culorilor pamantului este aproape completa. Urmeaza sa definitivez pietrele si apoi gama de verde. Apoi vin "verdeturile".
Image
Din pacate, nu toate radacinile au supravietuit procesului de drybrush. Le-am recuperat si vor fi parte din decor intr-o alta forma.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 10:51 pm

Arata grozav pina acum. poate ar merge ca substrat si o tocatura de frunze amestecata cu niste conuri de mesteacan.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Buss » Sat Feb 09, 2013 10:51 pm

Arata excelent pana acum. Poti detalia te rog ce si cum ai facut pentru realizarea bazei? Materiale si procedee? Multam` !

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Calin Ungureanu » Sat Feb 09, 2013 10:52 pm

Eu nu vad pozele... :cry:
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Calin Ungureanu » Sat Feb 09, 2013 10:52 pm

De la ce firma e figurina ?
Acum cand zici ca-i la 90, ma asteptam la mai multa libertate la sculptura.
Ce-ai facut tu cu pensula e vrednic de lauda (Heraldica si ornamentele).
Galbenul din punctul meu de vedere sucks mai tare decat toate. Mai degraba abordez alb sau negru decat galben.
Unde ti-l imaginezi in pozitia asta contemplativa ?

Deci da, acum vad si eu pozele.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby alexelu_marinelu » Sat Feb 09, 2013 10:53 pm

Desi imi dau seama ca nu e terminata, mi se pare cam terna, cam comuna. Parca toata lumea face ceva pamant, ceva pietre, ceva radacini, ceva iarba, si gata. Deoarece e galben si steel de sus pana jos, eu m-as fi gandit la un postament care sa imite pardoseala, granit, piatra cubica ... Adica un gri inchis, cu filtre pe ici, pe colo.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Zeno » Sat Feb 09, 2013 10:54 pm

]Marhaba
Arata grozav pina acum. poate ar merge ca substrat si o tocatura de frunze amestecata cu niste conuri de mesteacan.

Imi pare bine ca iti place. Amestecul de care vorbesti mi-ar place sa-l am, dar, din pacate, lipseste. Am sa compensez cu altele.

George Dobre
Arata excelent pana acum. Poti detalia te rog ce si cum ai facut pentru realizarea bazei? Materiale si procedee? Multam` !

Merci George.
Am sa revin cu detalii.

Calin Ungureanu
De la ce firma e figurina ?
Acum cand zici ca-i la 90, ma asteptam la mai multa libertate la sculptura.
Ce-ai facut tu cu pensula e vrednic de lauda (Heraldica si ornamentele).
Galbenul din punctul meu de vedere sucks mai tare decat toate. Mai degraba abordez alb sau negru decat galben.
Unde ti-l imaginezi in pozitia asta contemplativa ?

Figurina este de la MIL-Art. Compania asta a disparut de pe piata de ceva timp. Figurina este nici prea, prea, nici foarte, foarte... este mediocra spre buna. Am putut s-o folosesc cu succes in proiectele pe care le-am ales in topicul de vopsire a figurinelor.
Si daca am adus-o la un anumit stagiu, am hotarat s-o termin. Incep o gramada de chestii si nu termin nimic...
Merci Calin pt. aprecieri. Sa inteleg ca nu-ti place cum am vopsit galbenul.
De acord despre culoarea galbena. Foarte dificila.
Echipat in felul asta il vad la Bannockburn (24 Iunie, 1314), in fata unui schiltron, inainte de batalie.

Alexandru Croitoru
Desi imi dau seama ca nu e terminata, mi se pare cam terna, cam comuna. Parca toata lumea face ceva pamant, ceva pietre, ceva radacini, ceva iarba, si gata. Deoarece e galben si steel de sus pana jos, eu m-as fi gandit la un postament care sa imite pardoseala, granit, piatra cubica ... Adica un gri inchis, cu filtre pe ici, pe colo.

Inteleg ca urmaresti lucrari care sa fie prezentate intr-o forma mai putin intalnita si, avand in vedere ca subiectul este galben si steel, de sus pana jos, intrun mediu cu un anumit contrast de culoare. Sunt de acord, dar am ales Robert The Bruce la Bannockburn.
Pana la urma si un subiect tern poate fi interesant. Multumesc Alexandru. Ideea de a prezenta un asemenea subiect in conditiile descrise de tine este demna de retinut. Merci, inca o data.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Robert The Bruce, 90mm, W.I.P.

Postby Zeno » Sat Feb 09, 2013 10:54 pm

]George Dobre wrote:
Arata excelent pana acum. Poti detalia te rog ce si cum ai facut pentru realizarea bazei? Materiale si procedee? Multam` !

Am sa detaliez ambele baze, cea folosita pt. Robert I si cea pt. grenadier.
Baza Robert I:
Figurina a venit cu propria baza, o bucata de metal turnat intr-o forma neregulata care simuleaza terenul. Am ales o baza rotunda din lemn vopsit, facuta de mine, si am lipit bucata de metal care simuleaza terenul cu 5min epoxy. Am protejat marginea bazei de lemn cu banda adeziva folosita pt. zugravit, dupa care, utilizand un ghips special pt. lipirea gresiei si faiantei, am creat o pasta. Am adus consistenta pastei (adaugand apa) pana la ce s-a putut depune cu pensula. Am aplicat pasta pe toata suprafata, mai putin in zona unde calca figurina. Cat pasta a fost moale, am adaugat pietre, radacini si prima forma de "vegetatie". Dintrun burete de spalat vase (partea aspra) am rupt bucati de diferite dimensiuni si le-am plantat in pasta. Cu aceasta ocazie am texturat suprafata cu pensula si am lasat baza sa se usuce. Dupa uscare suprafata a fost buna pt. vopsire.

Baza pt. Grenadier:
Deasemenea, figurina a venit cu acelasi tip de baza dar mai groasa. Daca deschizi topicul ai sa vezi baza metalica, vopsita in negru, lipita pe baza de lemn. Am protejat marginile bazei de lemn si cu epoxy putty am acoperit intreaga baza. Am plantat copacul. Am preparat aceeasi pasta din ghips si am texturat suprafata din putty. Cat pasta a fost uda am adaugat pamant dintrun ghiveci de flori. (sper ca sotia nu citeste topicul asta...). Am lasat sa se usuce bine si cu o pensula aspra am indepartat tot pamantul care nu a facut aderenta cu baza, rezultand o suprafata buna pt. vopsire.

Vopsirea ambelor baze:
Am folosit vopsea acrilica in urmatoarea gama de culori: negru, burnt umber, raw sienna, yellow ochre, medium flesh, antique white.
Am preparat culoarea de baza din burnt umber si black (putin) si am aplicat-o peste toata suprafata. Dupa uscare am facut un wash de ulei din black; asta datorita capilaritatii vopselei acrilice pe care am folosit-o. Practic nu uda cum trebuie si raman "pete" nevopsite. Washul de ulei a rezolvat problema. Am mai aplicat pe ici pe colo numai burnt umber sa dau o prima texturare de culoare. Astea trei tonuri se pot observa in poze ca si culoare de baza. Dupa ce s-a uscat a urmat drybrush. Am adaugat la culoarea de baza raw sienna si am inceput. Dupa acest prim highlight am adaugat la acest amestec medium flesh si am aplicat al 2-lea highlight. Al treilea highlight l-am obtinut adaugand la luminile 2 antique white. Aceste drybrushuri se dau succesiv pe supprafete tot mai mici, ajungand la final sa depun numai pe suprafetele cele mai ridicate.

Cam asta este ce se vede in poza. Sper ca am fost destul de clar. Daca ai intrebari nu ezita.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron