British Paratroops – Airfix 51450-9 1/32

Secțiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale etc. legate de jucăriile din copilărie, în special figurine

British Paratroops – Airfix 51450-9 1/32

Postby alexie » Fri Sep 06, 2019 12:11 pm

Era un englez, un american, și un german ... nu- i banc, este doar o recenzie.


British Paratroops – Airfix 51450-9


Setul conținea 7 poziții pentru 29 de figurine, dar acestea sunt detalii contabilicești, mie mi-au parvenit vrac, fără art box sau detalii privind producător, armă etc.
Image

Producător : Airfix

Mărime : 54 mm

Scară : 1/32

Țară origine: Marea Britanie

Material : Plastic

Culoare: Kaki

Perioada : WW2

Tip: Figurine din plastic nepictate

An producție : 1971




F1. Ofițerul
Deși am copilărit cu clonele lui, originalul nu îl am în echipă. Din aceste considerente o să trec repede peste Dr. Justice aka Milițianul din intersecție.
Image

Nu vreau să fiu șantajat cu legea drepturilor de autor



F2. Cu arma sprijinită pe brațe
Superatitudine, în ciuda poziției ce pare oarecum statică acest voinic putea să tragă sau să lovească năucitor cu Bren-ul, ocazional se dovedea un bun călăreț (cămile, că bidivii erau prea lați în șa). Categoric vedeta acestui set, supraviețuitorul absolut.
Cască cu plasă de camuflaj, echipament lejer cu multe buzunare, bidonul pentru apă pe șoldul drept, gamela pe stângul și două încărcătoare pe piept, ancorate de harnașament.
Image

- Cine n-a auzit de Diavolii Roșii ?
- Eu până prin 2001, așa că au luptat din greu ca Yank`s

Image
Full de ași



F3. Radist
Teoretic o poziție inedită, însă în perioada aceea predomina atitudinea dinamică sau măcar potențial mobilă așa încât acest precursol al depănatului de banalități la Iphone nu s-a bucurat de prea mare succes. De remarcat celebra beretă și faptul că tipul este stângaci deși are pistolul pe dreapta.
Image


Doi dar Antena unu
Image

Mult timp au fost colegi, în ciuda diferenței de talie (și a tipului de aparat, dacă suntem chițibușari).
Image


F4. Aruncătorul de grenadă
Utilizat pentru lupta corp la corp, specializat în „Lovitura din fundul curții” ocazional lansa câte o Mills Bombs și foarte greu reușea să tragă focuri de armă din cauză de amplasare neergonomică a Sten-ului … dar în război se mai și moare (des, în acest caz).
Image


Cinci valențe :)
Image



F5 Santinela
Aportul său la marile conflagrații mochetate se poate rezuma la două cuvinte:
[list=]pază
moarte[/list]
Image

Și când mă gândesc la faptul că am pierdut un an din viață, un an din viață m-am specializat în paza obiectivelor militare (printre rabatate, coniace și alte umilințe) de la Crângu` lui Bot. Dacă începe balamucul m-am scos, că depozitul s-a desființat...oare!?
Să revenim.
Ocazional mai împungea câte un inamic ghinionist, dar în majoritatea timpului „carne de tun”. Totuși dacă privești cu atenție observi că diferă foarte puțin (dar esențial) de eroul F2 ...exact ca în viață...unii are pușca pusă bine :)
Image
Ar fi putut fi „Cei 7 fantastici” însă ei sunt „Cei șapte uluci”


F6. Trăgător din poziția în picioare
Poziție clasică, o armată care se respectă niciodată nu va considera că are destui astfel de ostași (cel puțin așa se zicea în Zulu War :) ). Precum vecinul de la etaj, cingătoarea garnisită cu bidon și teaca (cu tot cu baionetă) , ranforsată cu ham din piele cu munții încărcătoarele pe piept , bretele încrucișându-se pe spinarea cătanei. Evident, nelipsita carabină Lee-Enfield 4 Mk I.
Image


Image
Șase rațe ratate

F7. Trăgător din poziția în genunchi
Postură clasică, utilă pentru luptă, fie că era vorba de varianta narativă, fie că era varianta „hit him” . Dacă exista ofițerul F1, F7 ar fi fost alter ego-ul său. Acest „sniper” ajungea frecvent în finală, un adevărat asediator de poduri (vezi Operațiunea Neptun).
Image


Image
Pentagon


British Paratroops Airfix 1/32 se pretează la o combinație cu Alpen, Afrika etc . Alte seturi ale acestor producători, la aceiași scară, sunt mult prea dolofani (Russian Infantry Airfix, American Infantry Airfix, British Commandos Matchbox, British Combat Troops Matchbox, American Infantry Matchbox sau German Infantry Airfix), astfel explicându-se faptul că celor din primul pluton le-am atribuit scara 1/35.

În copilărie exista o copie jalnică a acestui set, neavând termen de comparație și, dealtfel, fiind singura variantă de soldăței de pe piață (restul erau western și teutoni, o mână și aceștia) era extrem de râvnită. Față de restul figurinelor care se vindeau individual, aceștia se vindeau la set, mai precis „la punguliță” așa încât erau destul de scumpi și oricum, ca orice produs din perioada comunistă, apăreau pe piață extrem de rar. Singurul reproș care le poate fi adus (raportat la acele vremuri) este că tălpicile (postamentele) se desprindeau extrem de ușor. În procesul de fabricație tălpicile erau atașate ulterior, aceste plăcuțe aveau două orificii în care se introduceau pintenii de plastic aflați în prelungirea membrelor inferioare, după introducere fixarea se făcea prin topire. Dacă lipitura ceda (de multe ori direct din pungă) era aproape imposibil să mai reușești fixarea (evident că pare un fapt incredibil acum, când există soluție pentru orice problemă).
micul radiotelegrafist.jpg

Copiile erau oribile, evident că asta nu scuză în totalitate faptul că „Aruncătorul de grenade” a fost permanent „Chimistul” . Deoarece chestia din mână ( Sten-ul) aducea a pompa manuală „Flit”, responsabilitatea era exclusiv lansarea gazelor de luptă, cu atât mai mult cu cât abia „la Aifix” am înțeles faptul că mâna dreaptă ținea o grenadă.
vermorel.jpg

Și dacă tot am ajuns sub pulpana sutanei : să fim înțeleși, respectivi erau infanteriști americani, că doar orcine știe că englezul este cu „lighean”.

Legat de acest set mai este un al patrulea aspect pentru care „meritele” îmi aparțin în exclusivitate. Astfel abia în 2019 am descoperit că mai există un set Airfix – Modern British Infantry ... în lipsa „discernământului” membrii acesuia au fost asimilați fără nici o problemă parașutiștilor, problema nu ar fi că s-au dedat la nemți și japonezi în bătăliile din WW2, problema majoră este că eroarea a generat și două vignette, dar am să revin la acest subiect cu ocazia recenziei la subiect.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

British Paratroops – Briza din ianuarie 2022

Postby alexie » Mon Apr 25, 2022 11:27 am

Image
Lucrurile au căpătat un nou sens odată cu apariția omului de la cârmă și implicit s-a schimbat și poza de profil

Soy Capitan, soy capitan n-a venit cu mâna goală (și nu vb. de Sten):
Image
doi pe scurte

Image
patru pe lungi

Image
doi cu aere

Image
Cel-ce-moare-din-primul-cadru

Image
am preluat legătura

Image
are creastă, are cioc, ghici

Dar revenind la oile noastre, ele trebuie păstorite de

cineva
Image
Image
Image

Pentru cei care n-au fost atenți:
Image


Pentru cei care n-au formulat o privire de ansamblu:
Image

Nu în ultimul rând, adică în ultimul rând pentru cei „când la mate dai de greu”:
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: British Paratroops – Airfix 51450-9 1/32

Postby alexie » Mon Aug 15, 2022 7:09 pm

Infuzie de capital
Image
Image Image

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: British Paratroops – Airfix 51450-9 1/32

Postby alexie » Wed Apr 19, 2023 11:59 am


Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Omuleti vs. soldatei

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron