Normand, secolul XI

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte medievale.

Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 25, 2013 12:57 pm

Propunerea mea o sa fie aceasta figurina EK Castings, cu detalii destul de dragute:
http://ekcastings.com/rus/catalog.php?detail=189
Aveti aici si o materializare interesanta:
http://en.diorama.ru/gallery/figures/2440/
Va marturisesc insa ca nu-mi place verdele flamurii, inca mai am cateva detalii de adaugat la capitolul documentatie.[/quote]
Nicu Mihai wrote:
[quote]Deci inaugurez oficial, cu surle si trambite, povestea cavalerului normand.
Figurina este produsa de EK Castings, tip 54 mm, am dat mai sus linkul de rigoare, o gasiti si aici pentru un pret orientativ:
http://siberia-miniatures.ru/index.php? ... =4a&page=3.
Nu stiu cine mai aduce figurine de genul asta in tara cu exceptia dlui Pavel Cornescu (Parc Models).
Acum o sa incerc o descriere de amator (rog sa ma corectati daca spun prostii).Figurina se prezinta f. bine, nu stiu insa sa spun din ce aliaj este facuta, are o greutate pe masura. Dupa cum stiu cei obisnuiti deja cu ele, este turnata dintr-o singura bucata, deci, spre deosebire de Andrea, Pegaso si alti clasici, nu are parti care trebuiesc ansamblate, fixate etc. Nu am observat tot felul de distractii specifice (bucati prost turnate, "resturi" care trebuiesc bine pilite etc).
Pentru amatori ca mine exista un avantaj mare: daca dau deoparte partea de zale care acopera 70% din figurina si care va benefica de tratament specific (zgarait cu un varf de agrafa), urmat de niste washuri cu negru, iron, silver (nu m-am hotarat exact la vopseluri, voi detalia cand ajung la etapa asta), ramane mai putin de pictat (sunt insa elemente solicitante: scutul, flamura etc).
Zeno s-a oferit sa-mi fie ghid in aceasta calatorie, asa ca voi beneficia, asemenea lui Olaf, de un sprijin nepretuit.
Pentru postament am profitat de o "sugestie" oferita de baieteul meu de 4 ani care mi-a facut cadou o piatra f. simpatica, gasita in curtea scolii unde se joaca.
Acum poze cu normandul+viitorul postament:Image
ImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 25, 2013 12:58 pm

Si inca cateva fotografii cu ceva detalii:
ImageImage
ImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 25, 2013 12:58 pm

Si postamentul, alaturi de o imagine cu figurina pozitionata pe el:
ImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 25, 2013 12:58 pm

O sa-l rog pe Marhaba sa mute si topicul asta la locul cuvenit (adica noul S.I.S.-Evul Mediu).Multumesc anticipat!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Purice Valentin » Thu Apr 25, 2013 12:59 pm

Interesanta figurina,imi plac mult detaliile mai ales cele de pe scut! Iti tin pumnii!!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 25, 2013 12:59 pm

Multumesc Vali! Inca mai am ceva documentare de terminat si sa stabilesc clar culorite utilizate pentru fiecare detaliu (operatiune cam 75% finalizata). In ultimele doua saptamani am tot cautat si citit materiale despre normanzi, basca vizionari de tutoriale de pictat (macar tot am facut ceva daca n-am putut sa ajung la Alba). Sunt efectiv "impregnat" :laugh: de subiect.Voi reveni cu detalii spre weekend.
Numai bine si spor tuturor!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Olaf The Viking » Thu Apr 25, 2013 12:59 pm

Figurina este superba, o sa iasa ceva minunat. Abia astept sa o vad gata. Posteaza si ceva documentatie daca se poate.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 25, 2013 1:00 pm

Mersi frumos, Olaf! La asta lucram acum, taman ce depistasem motivul de pe scut pe tapiseria de la Bayeux.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Zeno » Thu Apr 25, 2013 1:00 pm

Okie-Dokie Nicu! :laugh:
Faina figurina! Imi plac detaliile.
Abia astept sa vad ce culori ai ales. Dupa ce faza asta se termina si inainte de a te apuca de lucru, te rog sa detaliezi fazele de lucru pe care vrei sa le parcurgi. Cat mai in detaliu se poate. A-si dori sa discutam in detaliu, inainte de a te apuca sa faci orice.
Spor la treaba Nicu. Imi place baza!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Wed Oct 23, 2013 4:17 pm

Zeno draga, am atacat si subiectul asta, cateva fotografii imperfecte cu ceea ce am reusit sa fac, este prima figurina pe care incerc sa aplic putinul pe care l-am invatat pana acum. Aproape fiecare element necesita detalieri, aplicari de lumini si umbre, degradeuri etc.
Aveti in fata doar o imagine de baza:
ImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Next

Return to SIS Medieval

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron