Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Zeno » Tue Apr 30, 2013 9:13 pm

Mie imi plac cum arata! Foarte ingrijit lucrat, cu dinamica faina.
Un tric, Bogdane! Ca sa aduci figurinele astea mici la un nou nivel, aplica inca un rand de lumini numai pe muchii. Pe muchiile mantalei si ale armurii, acolo unde este lumina maxima. Pe spate, pe cutele mantalei, chiar in varful lor cate o mica pata de lumina.
Daca nu esti convins, va trebui sa ai incredere in mine. Ai sa vezi cum se schimba totul cind luminile vor fi acolo.
Bafta.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Nicu Mihai » Tue Apr 30, 2013 9:13 pm

:woohoo: :woohoo: :woohoo: Nu este ca in film, dar costumierul merita nota 11 cu felicitari! Ia sa vedem ce iese daca faci experimentul propus de Zeno!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:14 pm

Multumesc Zeno si Nicu! :)

Zeno, multumesc pentru sfat. Cred ca inteleg ce spui cu luminile de pe spatele mantiei. Nu am vrut sa fie la fel de puternice ca cele de pe gluga si umeri. Dar ai dreptate, merg o leaca mai intense. La armura deja am aplicat pe muchii gold (dupa ce am terminat cu efectele), insa voi incerca sa mai aplic punctual cateva lumini cu amestec de gold+silver. Insa sunt atat de mici muchiile alea... (in poze par mult mai mari decat in realitate) Voi incerca sa aplic sfaturile tale. Cu mana suficient de sigura si cu nuantele potrivite, trebuie sa iasa bine. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Zeno » Tue Apr 30, 2013 9:14 pm

Bogdan Papuse wrote:
... (in poze par mult mai mari decat in realitate)

Da, pentru ca ai lucrat foarte, foarte bine.
Idea este: cu cat figurina este mai mica, in dimensiuni, cu atat contrastul este mai mare. Asta ca sa scoata in evidenta detaliile. Unii merg cu aceste lumini pana la alb (doar cele extreme) iar cand privesti figurina de la distanta normala (lungimea unui brat), toate detaliile sint scoase in evidenta foarte bine.
Iti tin pumnii!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby alexelu_marinelu » Tue Apr 30, 2013 9:14 pm

Mie mi se par excelent realizati. Foarte finute tranzitiile dintre lumini si umbre.
Nu stiu daca e din cauza pozelor, dar armura parca nu are "finish" metalic suficient.
Inca o data, un mare bravo.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:15 pm

Multumesc frumos Alexelu! :)
Armura am facut-o cu gold, insa peste am venit cu washuri pentru a incerca sa simulez efectele de maro si verde care apar pe armura in film. Astfel si-a pierdut luciul. Apoi am revenit cu gold numai pe muchii. Dealtfel nici in film armurile nu mi se par foarte lucioase si nici foarte aurii. Eu am interpretat-o ca pe un fel de camuflaj si asta am incercat sa simulez. Nu stiu in ce masura mi-a si reusit. :dry:
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 9:15 pm

Bogdan Papuse wrote:
Nu este chiar ca in film, insa sunt destul de multumit. :)


Eu din film nici nu imi amintesc sa fi existat arma asta, mai ales la un elf, ii stiam doar de arcasi. E super cum ti-a iesit.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:16 pm

Multumesc Olaf! :)
Elfii astia apar in introducerea primei parti. Uite in clipul de mai jos (abia acum vad ca linkul inital nu merge). Arcasii de care zici tu apar in partea a doua si armura lor difera. O sa le vina si acelor randul. :)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... u9s-rf_VTw
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 9:16 pm

Arata bine, felicitari!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 9:16 pm

Bogdan Papuse wrote:
Elfii astia apar in introducerea primei parti. Uite in clipul de mai jos (abia acum vad ca linkul inital nu merge).


Normal ca acum mi-am amintit. E interesant cum se valorifica la maxim fiecare secunda din film. Am la vanzare un blindat SW despre care eram curios cum se misca. Am cautat pe net si am constatat ca apare in maxim 10 secunde din film.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron