Protejati steagul!

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:13 am

Vant negru de moarte si durere impletea destinele celor aflati pe campul de lupta. Sortii erau nedecisi, razboinicii ambelor tabere cautand gloria asa de mult ravnita, se inclestau cu o frenezie ce creiona un tablou apocaliptic pentru cel care ar fi putut privi de pe margine inclestarea. Deodata doi dintre strapungatori zarira stindardul tolmecilor. Capturarea acestuia ar fi varat sarpele slabiciunii in sufletelor celor pe care ii urau de atata vreme si le-ar fi asigurat victoria. Unul din ei duse la gura un vechi corn de lupta, sculptat cu semne a caror insemnatate le cunosteau doar batranii tribului, si un suierat infiorator paraliza pentru moment macelul.
Apoi intr-o secunda o ploaie de sageti sfasiara aerul indreptandu-se spre locul indicat de cei doi. Prieteni, adversari, nimic nu mai conta.
Pierderile nu mai insemnau nimic, totul se limita la o singura idee.....
Rob'kas, mult incercatul luptator, purtator al steagului, isi umfla pieptul si un ordin care nu putea fi ignorat nici macar de morti razbatu terenul de lupta..
"Protejati steagul!"
Apoi se adaposti in spatele scutului de ploaia de sageti care fura vieti peste tot in jurul lui.

Cam asta ar fi aberatia.
Asta ar fi subiectul dupa care o sa incerc sa fac ceva
Image

Spun de acum ca nu voi respecta 100% poza, adica vor aparea un steag si un scut (pesemne or sa apara ceva diferente si la costumatie).
Cu alte cuvinte, sper sa iasa ceva care sa-mi placa. Pana cum l-am refacut de vre-o 2 ori ca nu mi-a picat bine la pipota rezultatul :lol: .
Facand prima oara asta , sper ca nu am omis ceva, adica poate mai trebuia ceva spus, prezentat...ceva de genul asta.
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 8:14 am

Gurbanescu Silviu wrote:
........
Facand prima oara asta , sper ca nu am omis ceva, adica poate mai trebuia ceva spus, prezentat...ceva de genul asta.

Boţul de "plastelină" sau figurina în stadiul actual trebuie fotografiat aşa încât să vedem stadiul lucrării la ora înscrierii. Adică un foto cu ziarul de azi, cu monitorul calculatorului pe care "rulează" un site cu data vizibilă..chestii de acestea.
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:14 am

Stadiul este cartilaginos, dupa cum se vede. Partea mai verde este green stuff cu care urmeaza sa-l acopar din cap pana in picioare, mai putin antena de satelit care in timp va deveni....antena de satelit :lol:
Image
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 8:15 am

Se anunta o lucrare spectaculoasa, succes Silviule!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Protejati steagul!

Postby Bill » Tue Apr 30, 2013 8:15 am

Succes Silviu !
Asa cum arata acum imi aminteste de un desen animat urat de mine in copilarie( a long time ago....) Cand dadeau Omuletii de sarma eram tare suparat :S :laugh:
Cei mai copti isi amintesc cu siguranta....
Spor la treaba,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Protejati steagul!

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 8:16 am

Cit ai facut pina acum, aproape ca as reusi si eu ;fg; de aici incolo insa, sunt depasit total.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Protejati steagul!

Postby Dan Dutescu » Tue Apr 30, 2013 8:16 am

Salutare coane,
bravos, frumos subiect ti-ai ales,poate usor usor iti bagi nasul si in vopselele pe care le-ai luat inainte de plecare :P .
@Marhaba - dracul nu este chiar asa de negru, daca voi reusi sa ajung la Alba, iau si sculele cu mine sa faci o proba :b: .

Coane, spor maxim la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:16 am

Maharaba, lucrurile sunt mai simple decat ai crede, nu e nici o filozofie in a face asa ceva. Totul tine in rabdare, studiu (idem si la fel ca si in celelalte ramuri ale modelismului) si in a realiza ca (exceptand cazurile celor care sunt artisti in adevaratul sens al cuvantului) evolutia se inregistreaza in timp indelungat. Mai ales ca la noi nu exista cursuri in acest domeniu, totul "furandu-se"...fireste sunt fericiti cei care urmeaza scoli de arta.
Dar primul pas (asa cum este si in cazul picturii spre exemplu) este sa te apuci, sa lasi deoparte ideea ca "ma depaseste". Asa ca daca esti tentat...
Sincer si eu imi doresc sa iasa ceva care sa-mi placa....spectaculos cred ca e mult spus, multumesc pentru incredere.
Vom vedea la final ce v-a iesi :unsure:
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:17 am

Sal'tare Dane.
Maharaba, si cei care sunt interesati sa paseasca pe calea plastilinei...nu ca vreau sa fac reclama lui Dan, dar eu lucrez cu sculele facute de el si sunt mai mult decat multumit. In comert nu prea gasesti, majoritatea si le fac de mana (a nu se intelege altceva :lol: ).
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 8:17 am

Da, stiu ca e foarte simplu. Doar ca-ti trebuie o chestie mica, mica, mica si esentiala numita talent. Daca pentru ce fac eu si majoritatea modelistilor) e suficient sa aplici corect niste tehnici si sa folosesti materialele si sculele potrivite, pentru ce faceti voi trebuie si talent. La voi e din belsug. E o constatare , nu o lauda.
Acuma cu talentul , cea mai trista problema nu este sa nu-l ai. Cel mai nasol este sa nu-l ai si sa crezi ca-l ai. Nasol pentru cei din jur ma refer.
In alta ordine de idei , sa am sculele potrivite, evident ca m-as risca. Cum altfel. Desi ma indoiesc sincer ca as putea depasi etapa cu sirmele.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron