Churchill Crocodile

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:28 pm

Ma bucur ca-ti place, desi un weathering mai pronuntat nu e pe gustul tuturor. In ceea ce priveste intrebarile, poti sa intrebi ce vrei, cind vrei, atit cit stiu - am sa-ti raspund.

Miine voi termina laterala stinga si ma voi apuca de cealalta. Pentru trenul de rulare am folosit pigmenti (productie proprie). Mai am de vopsit senilele (patinele de rezerva), mecanismul rotii motoare si de facut niste retusuri.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 10:28 pm

Marhaba wrote:
... un weathering mai pronuntat nu e pe gustul tuturor...

...Pentru trenul de rulare am folosit pigmenti (productie proprie)...

Cred ca depinde putin si de contextul in care vede autorul amplasata masinaria. Mie personal imi place foarte mult cum iti ies tie efectele de uzura (nu numai la macheta asta). Arata foarte natural.

Legat de pimentii productie proprie, ai putea, te rog, sa detaliezi putin cum ii obtii?

Spor!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:28 pm

In afara de faptul ca imi plac blindatele mai "necajite", mi se pare ca sunt mai aproape de adevar asa. Dar teoria asta am repetat-o de multe ori asa ca nu o mai reiau. In cazul de fata, blindatul va face parte dintr-o diorama unde "merge" pe un drum de pamint, noroi, asa ca un weathering mai pronuntat se potriveste .

Pigmentii i-am cumparat de la magazine de chimicale sau materiale de constructii. Li se zice "oxid de fier" de diferite culori (chit ca doar cel rosu e cu adevarat oxid de fier). Gasesti pe bani putini , la cantitati mici (pungute de 500 gr de ex, sau chiar mai mici, depinde de magazin), rosu, galben, alb, negru, albastru, verde, etc.
Teoretic din rosu, galben si albastru poti obtine toate celelalte culori. Practic insa nu ai nevoie decit de citeva, raminind sa experimentezi amestecuri si sa evaluezi rezultatul pina crezi ca e ok.
Pigmentii ii bag intr-o risnita de cafea cumparata "de la rusi" exact in acest scop, pentru a se amesteca bine. Asta-i tot. ( Nu nmai trebuie sa-ti spun ca poti obtine cantitati "industriale" pentru ce ne trebuie noua in modelism)




User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 10:29 pm

Initial am avut si eu temeri cu verdele fosforescent spre care migrasei, dar acum, vazand rezultatele la care ai ajuns, m-am linistit si admir cu toata placerea. Si eu eram curios in ceea ce priveste lacul si metoda pigmentilor. Si cand te gandesti ca alergam ca nebunii acum dupa AK si alte minunatii.
Calde felicitari pentru rezultate!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:29 pm

Multam. De retinut ca pigmentii astia "de pravalie" nu sunt totusi de calitatea celor de la Mig sau AK. Nu adera la fel de bine uscat, culorile le potrivesti cu mina, dar ma rog, au principala calitate ca sunt mult, mult mai ieftini.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:29 pm

Cam asta ar fi cu laterala stinga. Dupa ce voi termina cu weatheringul intregului tanc ma voi ocupa de capacele trapelor, cabluri si alte detalii. Apoi retusul final.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Georgel Musat » Fri Apr 26, 2013 10:30 pm

Mult mai ineresant si de inteles pe romaneste decat in japoneza :lol: Pt a fixa, pune pe pozitiile vrute, ce solutie folosesti pt pigmentii autohtoni.Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 10:30 pm

Marhaba wrote:
Pigmentii i-am cumparat de la magazine de chimicale sau materiale de constructii. Li se zice "oxid de fier" de diferite culori ...

:ohmy: Intotdeauna cand aflu solutii atat de simple ma minunez cat de miopi putem fi de multe ori. Saru'mana pentru informatie. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:31 pm

Georgele, pigmentii ii poti aplica in 3 feluri:
1- aplici uscat - adica cu pensula "inmuiata" in pigmentul uscat freci bine suprafata din plastic. Apoi pui in aerograf niste terebentina, White Spirit sau fixer de-al lor si sufli. Surplusul de pigment va fi suflat, iar ce ramine va fi fixat.
Atentie aici:
- terebentina si in general fixerul pentru pigmenti ataca suprafetele vopsite in uleiuri sau vopsele emailice.
- nu e tocmai sanatate curata sa tragi pe nas pigmentii imprastiati de aerograf
- mai exista varianta sa aplici fixerul (terebentina, etc) inmuind pensula in fixer si apoi atingi suprafata data cu pigmenti doar cit sa se scurga fixerul din pensula pe suprafata.
2. - Amesteci praful de pigment cu fixerul si-l dai cu pensula. Trebuie mare atentie pentru ca asa se va aplica pigment la greu, contrastul intre suprafata cu pigmenti si cea fara va fi foarte mare.
3.- Amesteci praful cu fixer intr-o solutie NU foarte diluata,apoi iei cite un pic pe o pensula mai uzata, tii pensula in dreptul suprafetei si sufli cu aerograful GOL aer pe pensula. Aerul va face ca din pensula sa sara stropi de pigment pe suprafata din plastic. Arata mai natural, confera si o anumita textura suprafetei stropite, simulezi stropi de noroi, etc. Aceasta e metoda pe care am folosit-o aici. Controlul e destul de dificil, dar experimentind putin ajungi sa stropesti acolo unde vrei. Atentie, pe pensula se ia FOARTE PUTIN pigment. Experimentati: poti tine pensula fixa in fata suprafetei si aduce aerograful sa sufle pe pensula, sau poti tine aerograful fix sa sufle pe suprafata si bagati usor pensula intre macheta si aerograf.

Cam asta ar fi in mare.
- fixer - white spirit, terbentina (atentie sa dati numai pe suprafete vopsite cu vopsea acrilica
- nasol de tras pe nas
- alegeti metoda de aplicare care va ofera mai mult control , dar numai dupa ce experimentati separat inainte
- pigmentii se fixeaza NUMAI pe suprafete MATE.
- FOLOSITI intotdeauna MAI MULTE NUANTE de pigmenti aplicate pe rind. Nimic nu are o singura culoare (nici noroiul, nici praful, rugina, etc)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Georgel Musat » Fri Apr 26, 2013 10:31 pm

MULTAM Explicatiile sunt de mare ajutor pt mine , poate si pt altii. Cea de la nr 3 m-a facut sa inteleg ce vazusem in 2 filmulete pe you tube numai ca acolo nu aratasera ca au pregatit asfel pensula si nu stiam ce face acolo, acum am aflat.
Spui ca pigmentii trebuiesc dati numai pe suprafete mate si daca se folosesc solventii respectivi (terebentina) numai pe vopsea acrilica. deci dupa ce ai folosit vopsele pe ulei , ai lacuit cu lac mat acrilic pt ca dupa acea sa vii cu pigmentii . Nu de alta da eu mi-am luat numai lac mat de la revell , ar trebuii si lac mat acrilic si care e recomandabil .
Inca ceva , putem continua aici cu diferite intrebari de bibabni :) sau ar fi mai bine sa deschidem un topic de wheatering , sa nu ma intelegi gresit, imi place ce faci la respectivul tanc si-l urmaresc pt ca am de invatat ,dar pt a nu "bruia " prea mult topicul. Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron