Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:19 pm

Am curatat, am mascat cu banda Tamiya dar si cu din ala de la Vallejo de care am jurat ca nu mai folosesc vreodata si rezultatul arata ca o mumie prost facuta.




Si in viata fiecarui modelist vine un moment cand stie ca asa nu se mai poate, ca nu mai poate continua, ca nimic nu va mai fi la fel dupa acest gest radical de a ... pune mana pe aerograf de teama sa nu fie stratul prea gros de vopsea daca e dat la pensula.




Acum, cand ma uit la poze, vad ca mizeria de banda Tamiya s-a desprins pe burta asa ca o sa am o surpriza mare maine cand o sa-i scot bandajele.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:19 pm

Okie-Dokie, Olaf!
Sa stii ca dracu' niciodata nu-i asa de negru, cum pare... si sa nu vii sa spui ca - ba da, ii mai negru decat stim noi ce...
Da-i jos bandajele, sa vedem efectiv ce a iesit si apoi discutam din nou.
Sunt cateva chestii care nu le-am inteles din modul cum ai mascat, dar asta-i istorie.
Vreau sa vad figurina fara bandaje si apoi vorbim.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:20 pm

Zeno wrote:
Sa stii ca dracu' niciodata nu-i asa de negru


Sigur ca nu, e ... blond.

Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!
Jur sa nu mai folosesc niciodata Vallejo Liquid Mask!

Am dat jos banda Tamiya in schimb cu porcaria asta de la Vallejo ma lupt pentru fiecare milimetru. A intrat in toate gaurile si orificiile si nu se lasa dusa cu una cu doua. Racai cu scobitoarea, cu acul de seringa, cu sonda dentara si totul trebuie facut repede pana nu se invecheste cauciucul si imbatraneste. Azi o sa incerc sa-l bag la rece inainte, sa vad daca se ia mai bine.
Pe viitor nu stiu ce o sa fac, ma gândesc sa apelez la mascolul de la Revell. Modelismul trebuie sa fie amuzant ca e hobby. Râcâirea mucilor de pe figurine nu e amuzantă.




"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:20 pm

Cand vin de la servici, vorbim. Curata cat poti tu de bine masca aia lichida si apoi iti spun cum fac eu ca pe viitor sa nu-ti mai fie asa de greu sa cureti. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:21 pm

Daca folosesc aerograful sa dau stratul de baza si trebuie sa maschez folosesc doua materiale:
1. Banda Tamiya sau Banda adeziva folosita pt. mascari cand zugravim
2. Blue Tac. Cred ca echivalentul la voi este patafix dar nu sunt sigur. Este o "plastelina" slab aderenta dar care nu lasa nici un rezidu. Se curata usor pt. ca nu se contracta ca si masca lichida care ai folosit-o, facand-o f. greu de indepartat, mai ales pe armura de zale.
Uite niste poze in secventa:

ImageImageImageImage

Sper ca in viitor o sa-ti fie mai usor sa lucrezi in felul acesta.
Acum nu ai ce face decat sa cureti cat poti de bine masca "de care am inteles ca iti place asa de mult si o vei folosii si de acum inainte". :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:21 pm

Am incercat cu Patafix si se lipea de orice altceva mână, penseta, sonda dentara, scobitoare, numai de cavaler nu. Mi s-a parut ca nu am precizie cu el si am zis sa nu risc. Evident data viitoare vad eu ce-i fac, ca alta solutie nu e.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Mihai Cimpean » Mon Apr 29, 2013 10:21 pm

Fa o incercare cu Mr. Masking Sol Neo de la Gunze.E un pic mai vascoasa , se usuca foarte repede si se duce foarte usor prin simpla frecare (usoara) cu degetul.Unele pete m-i sau desprins singure dupa 4-5 zile,altele dupa o suflare usoara cu aerograful.Eu spun ca merita un test.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:22 pm

Chiar o sa incerc. Am mai incercat inainte si cu cel de la Revell si a fost in regula, banuiesc ca doar asta de la Vallejo e asa lipicios.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:22 pm

Cavalerul arata in halul urmator:



Astept instructiuni.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:22 pm

Wow!!! Arata de nota 10! Curat lucrat Olaf. Bravo!!!
Sa vezi cum o sa arate nenea asta cu galeatata pe cap, cand o sa-l termini... O sa-l ei peste tot cu tine, asa fain o sa fie!!!

OK, hai la treaba. Eu iti propun sa lucrezi pe tip de materiale, adica:
1. Armura de zale si coif
2. Camasa de panza in doua culori (nu stiu cum ii spune)
3. Accesorii din piele: curele, bocanci, teaca
4. Detalii: Ornament galeata, armament, catarame, tinte, etc.
5. Scut

S-o luam pe rand:
1. Armura de zale si coif
Armura de zale:
Prepari un wash din vopsele de ulei ivory black + burnt umber (50/50) de consistenta untului topit si o aplici peste toata camasa de zale. Ai grija sa nu mazgalesti pe linga zale. Va trebui sa lucrezi curat. Fa asta si posteaza foto. De acum orice faci va influenta rezultatul final. Trebuie sa strangi din buci un pic pt. ca altfel nu ies rezultate.

Am o surpriza pt. tine. Sper sa-ti placa.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron