Un "gipan" american

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Un "gipan" american

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 11:05 pm

IonutGhionea wrote:
Arata totul foarte bine, felicitari ! Aseara am vazut si eu intr-un supermarket jeep-ul, el era la fel, insa nu avea remorca. Nu l-am luat, ma grabeam si eram cu mintea in alta parte. Dar nu e timpul trecut.


italeri a scos jeep-ul in mai multe variante

Image

Image

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un "gipan" american

Postby Bill » Wed Jan 30, 2013 11:06 pm

Bill wrote
sunt curios cum faci terenul si vegetatia.


Bille am scris deodata, cred.

O sa postez sper curind citeva poze de la diorama. Terenul din polistiren iar vegetatia cam subtirica . Multa iarba si probabil ceva buruieni pe linga buda. Dar vorbim la subiect mai incolo. Multam.

Tetrailes Bahtalo la toata lumea ![/quote]

Excelent, daca vrei ceva tufe de ferigi si iarba inalta, din cele de hirtie zi, si-ti dau cu placere.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Un "gipan" american

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 11:07 pm

Bill wrote:
Bill wrote
Excelent, daca vrei ceva tufe de ferigi si iarba inalta, din cele de hirtie zi, si-ti dau cu placere.
Spor,
Bill


Multam. Sa vad daca imi va mai ramine timp. Asta va face probabil parte din tușa finală
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un "gipan" american

Postby Ionut Ghionea » Wed Jan 30, 2013 11:07 pm

Eu pe a doua am vazut-o, jeep-ul singur, insa ma gindesc ca nu voi putea niciodata sa fac la pensula toate efectele alea figurate pe cutie si realizate de voi. Poate ca merge cu aerograful, insa...hm.
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: Un "gipan" american

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 11:08 pm

IonutGhionea wrote:
Eu pe a doua am vazut-o, jeep-ul singur, insa ma gindesc ca nu voi putea niciodata sa fac la pensula toate efectele alea figurate pe cutie si realizate de voi. Poate ca merge cu aerograful, insa...hm.


Si la pensula se poate face, vezi machetele lui Florin David. Doar ca sunt alte tehnici. Principiul este acelasi.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un "gipan" american

Postby Zeno » Wed Jan 30, 2013 11:08 pm

Marhaba wrote:
Zeno Mladin wrote:
In cateva cuvinte cum ai lucrat figurina?


Povestea va fi ca masina tocmai a facut o pana de motor in timp ce cara cutiile de la helicopter, drept care in fata masinii va mai fi un gurlui care se uita sub capota. Altfel evident ca era cam stupid sa conduca ala cu capota deschisa.

Figurinele (vreo 8, pina acum) cred ca le-am facut fiecare altfel. Experimentez pe marginea celor pe care le-am invatat de la tine (multumesc inca o data), ca sa pot sa-mi gasesc "calea" vorba lui Calin. Din aceeasi lipsa de timp nu am facut prea multe fotografii.
Ceea ce am observat pina acum este urmatorul lucru: desi aplicarea initiala a umbrelor parea cea mai simpla treaba, se pare ca cu asta ma descurc cel mai greu. Momentan incerc urmatoarea varianta: aplicarea culorii de baza a tenului cit mai inchisa, si deschiderea pe parcurs prin aplicarea aceleasi culori de baza dar intr-o nuanta mai deschisa pina la alb pe locurile ridicate (pometi, etc)
Ce sa zic, sunt inca departe de cum vreau sa iasa, dar sunt multumit ca sunt pe drumul cel bun.
Senzational mi se pare acel autoblend despre care vorbeai. Asa cum spuneai , culorile se aseaza si dimineata arata mai bine decit seara :) . Inca nu ma ndur sa dau sume pe pensule, dar in curind va veni momentul.

Ovidiu, felicitarile mele!!! Din ce vad in fotografie, nu ca esti pe drumul cel bun, ci esti mult mai departe.
Imi pare bine ca ti-a fost de folos scurta noastra "colaborare", dar este meritul tau. Tu ai fost cel cu "sapa" eu doar cu "indicatiile pretioase", sa parafrazez o expresie renumita.
Ceea ce descrii in privinta luminilor si umbrelor este perfect valabil si din cate vad nu sunt probleme serioase. Un lucru sa tii cont. Atunci cand termini cu luminile si autoblendul, cateodata este nevoie sa adugi si umbre. In timp, vei simti nevoia unei anumite dinamici a luminilor si umbrelor, trecand prin culoarea de baza.
Despre pensule, sa nu uiti ca sunt consumabile. Poate ca ai nevoie de o pensula sau doua de foarte buna calitate(pt. detalii fine, cum este fata, ochii si unele ornamente) si ca atare, mai scumpa, dar in rest, se poate lucra si cu pensule de calitate, dar mai ieftine.
O calda strangere de mana.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Un "gipan" american

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 11:09 pm

Zeno, discutiile despre figurinele 1/35 sunt departe de a fi incheiate. Momentan trebuie sa termin diorama MASH si alte citeva proiecte care-s spre finalizare, apoi ne vom reintilni in topicul cu figurine 1/35. Poate pina atunci mai sunt doritori de a experimenta.
Va trebui sa discutam atunci si acolo si despre uniforme. Nu sunt incintat din cale-afara de aspectul obtinut prin procedurile aplicate de mine (90% drybrush)dar vreau sa gasim (daca se poate) o cale de mijloc intre drybrush-ul simplist si tehnicile elaborate de vopsire a figurinelor "de sine statatoare" sa le zic asa.
Cu ajutorul tau, al lui Calin si al oricui care se pricepe sau are o anumita experienta in domeniu.
Dar cum spuneam, in topicul respectiv si nu acum, ci ceva mai incolo.
Toate cele bune.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un "gipan" american

Postby Florin David » Wed Jan 30, 2013 11:09 pm

Jos palaria! Imi place in mod special modul cum l-ai prafuit.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Un "gipan" american

Postby Zeno » Wed Jan 30, 2013 11:10 pm

Marhaba wrote:
Zeno, discutiile despre figurinele 1/35 sunt departe de a fi incheiate. Momentan trebuie sa termin diorama MASH si alte citeva proiecte care-s spre finalizare, apoi ne vom reintilni in topicul cu figurine 1/35. Poate pina atunci mai sunt doritori de a experimenta.
Va trebui sa discutam atunci si acolo si despre uniforme. Nu sunt incintat din cale-afara de aspectul obtinut prin procedurile aplicate de mine (90% drybrush)dar vreau sa gasim (daca se poate) o cale de mijloc intre drybrush-ul simplist si tehnicile elaborate de vopsire a figurinelor "de sine statatoare" sa le zic asa.
Cu ajutorul tau, al lui Calin si al oricui care se pricepe sau are o anumita experienta in domeniu.
Dar cum spuneam, in topicul respectiv si nu acum, ci ceva mai incolo.
Toate cele bune.

Nici o problema, Ovidiu.
Solutia exista, numai trebuie aplicata. ;) Voi fi acolo si o vom rezolva.
Spor la treaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Previous

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests