Un "gipan" american

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Un "gipan" american

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 10:50 pm

Kitul este Italeri 1/35, WILLYS MB JEEP WITH TRAILER

Image


Acest kit se inscrie in "efortul de razboi" pe care-l depun momentan pentru realizarea unei diorame. Fiind in criza de timp, nu fac acum un review al kitului. Probabil ca-l veti putea citi in numarul urmator al TMR.
Pot insa sa spun pe scurt ca kitul este o mica bijuterie, si-l recomand calduros tuturor .

Am sa trec in viteza la fotografii din timpul constructiei:

ImageImageImage

Image Image


Am dat un strat de negru pe post de grund si pentru ca plasticul are aproximativ aceeasi culoare cu vopseaua finala (olive-drab)

Image


Apoi a urmat vopseaua de baza (OD tamiya xf-62) Exista multe filozofii asupra OD-lui diversilor producatori, dar cele mai multe voci spun ca cel Tamiyot este cel corect.

Image


Apoi am incercat sa modulez putin culoarea cu Khaki xf-49 si desert yellow xf-59

Image Image Image


Am trecut la vopsirea detaliilor
ImageImage


ImageImage


A urmat lacul lucios (future)

ImageImage


Dupa uscare am aplicat decalurile si un nou strat de lac lucios

Image Image Image


Am "cablat" motorul

Image Image


A urmat un strat de lac mat

Image


Pentru weathering am folosit uleiuri (wash si un filtru umbra-naturala si pigmenti sasiu+roti). Nu am aplicat weatheringuri complicate, din lipsa de timp.
Bagajele sunt din carton, facute de PlusModel

Image Image Image

Image


Ce-mi place - aproape tot, kitul e senzational, detaliat dar totodata simplu de construit, ma voi referi mai pe larg in review-ul pe care il voi scrie
Ce nu-mi place - antena si funia cu care sunt legate bagajele sunt olecuta cam groase, dar n-am mai stat sa caut altceva.

Din lipsa acuta de timp, kitul l-am facut intr-o zi de lucru ceea ce a dus la mici amanunte pe care le-as fi tratat altfel daca nu eram zorit.

Kitul il veti putea vedea in diorama M*A*S*H* 4077 Golf Tour, pe care acum ma fortez s-o termin.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un "gipan" american

Postby Razvan Patrascu » Wed Jan 30, 2013 10:59 pm

Felicitari pentru inca o lucrare de exceptie, mai ales luand in considerare si timpul foarte scurt de executie.Decal-urile s-au comportat bine?Am auzit ca sunt cam pretentioase.
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Un "gipan" american

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 10:59 pm

Multumesc.
Decalurile s-au comportat admirabil. Lac lucios inainte si dupa. Asta e tot secretul.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un "gipan" american

Postby Purice Valentin » Wed Jan 30, 2013 11:00 pm

superb gipanul,cand o sa ai timp poate ne povestesti cum ai modulat culoarea...cum de ai ales cele doua culori de modulat... nu de alta dar m ar interesa si pe mine... interesant efect...spor in continuare
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Un "gipan" american

Postby Zeno » Wed Jan 30, 2013 11:01 pm

Imi place cum ai modulat culorile si mai ales cum ai creat acel blend intre noante. Personal imi plac foarte mult modelele cu aceasta patina. Rotile tip-top. Vopsea de ulei, nu-i asa? ... si apoi sters cu carpa ... apoi pigmenti.
Ai dreptate cu antena si sfoara, dar gasesti tu o solutie. Imi place si figurina, desi sta asa de concentrata, sa nu cumva s-o dea in groapa... cu capota ridicata. O gluma. Figurina arata bine (integrata ca noante si prafuita). In cateva cuvinte cum ai lucrat figurina?
O calda strangere de mana. Va arata foarte bine in diorama pe care o lucrezi.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Un "gipan" american

Postby alexie » Wed Jan 30, 2013 11:01 pm

Dacă ţi-ai găsit timp să ne arăţi şi nouă înseamnă că încă nu ai intrat în criză de timp.
Arată foarte foarte bine, poate găsim o formulă de workshop că tare bine mi-ar prinde.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Un "gipan" american

Postby Calin Ungureanu » Wed Jan 30, 2013 11:02 pm

Arata superb, mai ales in ultima poza.
Ma cam speriasem de culoarea lemnului de la lopata si topor. Se vede ca stiai unde vrei sa ajungi.
Misto idee. Sa speram ca la MOSON o sa gasesti cel putin un arbitru nostalgic.
Eu am facut unul Tamiya - s-ar putea sa fie reboxare a plasticului Italeri. S-a mai vazut.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Un "gipan" american

Postby Bill » Wed Jan 30, 2013 11:02 pm

Salve,

Frumos, bravos!. Arata bine si figurina se vede ca ai prins miscarea. Astept integrarea in dio cu elicopterul, sunt curios cum faci terenul si vegetatia.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Un "gipan" american

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 11:04 pm

Va multumesc pentru comentarii.

Purice Valentin wrote:
...cand o sa ai timp poate ne povestesti cum ai modulat culoarea...cum de ai ales cele doua culori de modulat...


Ideea de baza este de a pune pe macheta lumini (si umbre) pentru a-i da volum.
Asta se face in principiu prin iluminarea muchiilor sau a portiunilor ridicate si umbrirea santurilor (portiunilor plate, imbinarilor, detaliilor, etc). Iluminarea se face cu o nuanta mai deschisa a vopselei de baza si umbrirea cu una mai inchisa.
Pentru umbre, multi folosesc preshadingul, adica se vopseste macheta intr-o culoare inchisa (negru) iar apoi culoarea de baza se aseaza in straturi subtiri lasind in portiunile umbrite ca stratul de negru sa se vada sub stratul subtire de culoare de baza. Vorbesc despre aplicarea cu aerograful. Cu pensula nu stiu care-i teoria.
Portiunile iluminate se pot face prin weathering (uleiuri, pigmenti) sau prin aceasta modulare de culoare.
Asta in teorie.
Practic am observat inainte de a citi de la colegii figurinisti despre teoriile culorilor, ca spre exemplu OD-ul (olive-drab) american merge foarte bine in combinatii cu Khaki si Dark Yellow atunci cind vreau sa-l mai deschid la culoare pe alocuri (de pe vremea cind am facut ceva shermanuri). Asa ca am folosit aceste culori pentru a deschide (ilumina) pe alocuri macheta. Totul din aerograf, vopsea bine diluata si presiune cit mai mica pentru un bun control (0,5 atm chiar mai mica). Cind se aplica pe muchii este recomandat sa tineti aerograful cit mai paralel cu suprafata pe care aplicati. Chestie de putin exercitiu. Folosesc Tamiya acrilice (pe baza de alcool) - perfecte pentru aerograf. Daca folositi acrilice Valejo sau Revell (pe baza de apa), ma indoiesc ca veti putea face aceasta modulare daca nu utilizati si un retarder (solutie pentru intirzierea uscarii vopselei in aerograf).
Recomand vizionarea dvd-ului FAQ - Modulation Style scos de Mig Production.

Zeno Mladin wrote:
In cateva cuvinte cum ai lucrat figurina?


Povestea va fi ca masina tocmai a facut o pana de motor in timp ce cara cutiile de la helicopter, drept care in fata masinii va mai fi un gurlui care se uita sub capota. Altfel evident ca era cam stupid sa conduca ala cu capota deschisa.

Figurinele (vreo 8, pina acum) cred ca le-am facut fiecare altfel. Experimentez pe marginea celor pe care le-am invatat de la tine (multumesc inca o data), ca sa pot sa-mi gasesc "calea" vorba lui Calin. Din aceeasi lipsa de timp nu am facut prea multe fotografii.
Ceea ce am observat pina acum este urmatorul lucru: desi aplicarea initiala a umbrelor parea cea mai simpla treaba, se pare ca cu asta ma descurc cel mai greu. Momentan incerc urmatoarea varianta: aplicarea culorii de baza a tenului cit mai inchisa, si deschiderea pe parcurs prin aplicarea aceleasi culori de baza dar intr-o nuanta mai deschisa pina la alb pe locurile ridicate (pometi, etc)
Ce sa zic, sunt inca departe de cum vreau sa iasa, dar sunt multumit ca sunt pe drumul cel bun.
Senzational mi se pare acel autoblend despre care vorbeai. Asa cum spuneai , culorile se aseaza si dimineata arata mai bine decit seara :) . Inca nu ma ndur sa dau sume pe pensule, dar in curind va veni momentul.

Image


Alexie wrote:
Dacă ţi-ai găsit timp să ne arăţi şi nouă înseamnă că încă nu ai intrat în criză de timp.
Arată foarte foarte bine, poate găsim o formulă de workshop că tare bine mi-ar prinde


Sunt in mare criza frate. Am avut vreo zece zile in total sa fac diorama, de la cap la coada, cu figurine cu tot , neavind gata decit elicopterul si dodge-ul facute. Dar nu vreau sa las impresia ca e vreun secret in toata afacerea. De aceea voi incerca sa postez si fotografii facute in timpul "creatiei", daca o sa-mi mai ramina timp.
Un workshop ar fi bine venit. Pina la urma tot forumul e un workshop, sau ar trebui sa fie.

Calin Ungureanu wrote:
Arata superb, mai ales in ultima poza.
Ma cam speriasem de culoarea lemnului de la lopata si topor. Se vede ca stiai unde vrei sa ajungi.


Multumesc Caline. Ma bucur ca-ti place.
Dupa cum se vede cu ochiul liber, fotografiile nu sunt cine stie ce (tot lipsa de timp de care ma tot pling), dar in final voi face evident niste fotografii cumsecade.
Cozile de lemn le vopsesc in BROWN mat de la revell (care e portocaliu toata ziua)si apoi cu un filtru de umbra-arsa incerc sa-l aduc la nuanta lemnului de esenta tare, mai rosiatic cumva (macar ca nu cred ca faceau aia cozi din mahon sau mai stiu eu ce mari esente, dar asa m-am obisnuit). Dupa cel mai prafuiesc putin, cred ca aduce destul de bine a lemn.

Bill wrote
sunt curios cum faci terenul si vegetatia.


Bille am scris deodata, cred.

O sa postez sper curind citeva poze de la diorama. Terenul din polistiren iar vegetatia cam subtirica . Multa iarba si probabil ceva buruieni pe linga buda. Dar vorbim la subiect mai incolo. Multam.

Tetrailes Bahtalo la toata lumea !
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un "gipan" american

Postby Ionut Ghionea » Wed Jan 30, 2013 11:05 pm

Arata totul foarte bine, felicitari ! Aseara am vazut si eu intr-un supermarket jeep-ul, el era la fel, insa nu avea remorca. Nu l-am luat, ma grabeam si eram cu mintea in alta parte. Dar nu e timpul trecut.
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron