Sherman M4A3 105mm VVSS

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:09 pm

Dupa ce Paul a spart gheata cu superbul lui tigru in 1/35,m-am gandit ca pot si eu sa-i urmez exemplul.
E vorba de un braille la 1/72[scara mea favorita],kitul 7274 de la Dragon.Un kit foarte reusit si detaliat,pe care am incercat[prima data in scara asta] tehnica cu sare,in vederea realizarii camo-ului de iarna.
Deocamdata,din lipsa de timp, se afla in stadiul asta:
Userul a schimbat locatia fotografiilor

Mai am ceva de lucru la accesorii,figurine si realizarea unei mici vignete...sper sa-l finalizez intr-una din zilele astea.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Cristian Savin » Thu Jan 10, 2013 11:12 pm

Salut Dani,
Din ce-mi pare mie, ai facut un camo de iarna* ?! Daca e asa, pe ce te-ai bazat? Vreo fotografie, vreo descriere cum aveau americanii camuflajul ? Sau asa ai simtit tu, ca trebuie sa arate ?!

PS*: sigur ca e asa, doar spui asta la finalul postarii tale ... am observat ulterior :)
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:14 pm

Salut Cristi!
"Sau asa ai simtit tu, ca trebuie sa arate ?!"-ceva de genul asta.Dar, daca trebuie neaparat poza,asta m-a "inspirat":

Image


...si schema de la un 1/35 Tamiya[mesterit cu vreo luna in urma].

P.S.Daca ai vreo imagine mai concreta sau vreo interpretare mai buna a camo-ului de pe acest tanc,te rog,nu te sfii ...desi "a la guerre,come a la guerre!".
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Marhaba » Thu Jan 10, 2013 11:16 pm

Cit e de corecta constructia si inmatricularea ii las pe altii sa aprecieze. Sa spun drept n-am vazut nici un Sherman camuflat de iarna (nici n-am cautat) decit box-artul Tamiya de care zici tu. Singurul 105 care l-am facut a fost buldozerul coreean. Poza de care spui ca te-a inspirat, nu prea pare camuflaj de iarna, dar pe de alta parte niciodata n-am fost eu prea tare la descifrat poze a/n.
Pentru ca ai zis ca vrei sa-l fixezi undeva, nu-ti fac inca observatia ca galetii sunt suspendati (cel putin aia de pe dreapta asa se vad).
De asemenea unii impatimiti ai adevarului istoric ar putea sa spuna ca shermanurile nu prea au apucat sa rugineasca in perioada aia.
Eu nefiind un astfel de impatimit, imi place weatheringul. Daca era la 1/35, mai suporta unele observatii. Dar la aceasta scara e o performanta sa faci ce ai facut tu. Mai ales pe un Sherman care la scara asta e mai cit un dop de cola.
Trebuiesti felicitat cum ar veni, desi cu fotografiile ai ramas tot acolo unde ti-am mai spus de vreo 500 de ori. Fa-le mai clare si mai mari. Desi softul ti le redimensioneaza automat ca sa incapa in pagina, fotografia poate fi pina la 1000x1000 px cind dau click pe ea (adica de vreo 2 ori si ceva mai mare decit pozele tale). Machetele tale merita niste fotografii mai reusite.
Daca rasfoiesti un pic saitul vei gasi un tutorial si un soft cu care poti redimensiona fotografii foarte usor. Asa ca faci poza la rezolutie maxima si apoi foarte simplu o redimensionezi gata de postare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Cristian Savin » Thu Jan 10, 2013 11:17 pm

Imi plac grozav :) camo-urile de iarna la blindate si de aceea le acord o atentie deosebita. Ma bucur intotdeauna cand vad un subiect modelistic tratat din aceasta perspectiva. Si mai stiu ca nu-i o abordare usoara. Nici eu n-am vazut poze cu Sherman in haine de iarna, exceptand una, de aceea am intrebat. Florin David lucreaza la un Sherman 1/72 dupa o astfel de poza si m-am gandit ca Dani, a mai descoperit una in plus.
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Marhaba » Thu Jan 10, 2013 11:18 pm

Exact asa si eu, Cristi. Desi usor timorat din cauza zvonurilor cum ca cele mai grele camo-uri sunt cele de iarna , am descoperit exact contrariul, cum ca sunt cele mai ofertante, lasindu-te sa-ti pui imaginatia si indeminarea la incercare. Sigur ca tot din aceasta cauza este si foarte usor de exagerat cu weatheringul , dar pt mine asta nu a insemnat niciodata un defect :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Cristian Savin » Thu Jan 10, 2013 11:19 pm

Marhaba wrote:
... Sigur ca tot din aceasta cauza este si foarte usor de exagerat cu weatheringul , dar pt mine asta nu a insemnat niciodata un defect :)

La blindate intervalul de toleranta la "weathering exagerat" e mai mare si permisiv. La aviatie insa e mult mai strans si tare usor poti fi prins cu matza exagerat fardata :P in sac.
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:20 pm

Salutare Cristi,
banuiesc ca ai si tu acest kit,in care ti se ofera 3 "abordari",2 camo-uri de iarna si o inmatriculare de Normandia.Din cele 3 doar prima se potriveste,dar si la aia ma cam indoiesc ca arata chiar asa,cu inmatriculari lipsa .De aceea am optat pt inmatricularea din kitul tamyiot...chiar si in poza pusa de mine se vede clar diferenta de nuante pe tanc.Din nefericire,din unghiul din care a fost pozat tancul real,e greu de spus care ar fi wash-ul de pe el.Poate fi foarte bine atat un alb murdar,cat si un mud...

Am vazut si eu Shermanul lui Florin cu acel camo de iarna neobisnuit.Spun neobisnuit, fiindca standardul de camuflaj de iarna la blindatele aliate era altul...uita-te atent in Concorde 7045,Battle of the Bulge,si vei vedea ca se urmarea o cat mai mare acoperire cu alb a vehicolelor.Cat de bine tinea acel wash de iarna pe vehicule,asta e alta poveste si nu exista un standard...oricum camo-ul de pe tancul lui Florin demonstreaza cel mai bine diversitatea abordarii camo-urilor pe vehicule:"A la guerre come a la guerre",sau mai pe romaneste,cate capete,atatea idei. :D
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:27 pm

In final am gasit ceva figurine,dar fetele lasa mult de dorit...Un mic progres:

Userul a schimbat locatia fotografiilor.

Azi e ziua lui fiica-mea,dar sper ca la noapte sa reusesc sa finalizez macar accesorizarea tanculetului.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:27 pm

Acu' ca am vazut ce uitase Florin,am cautat si eu aceasi lopata si am gasit-o dupa cautari laborioase ...tocmai pe culee,impreuna cu o piesa mica a naibii[banuiesc ca trebe sa fie suportul pt teava mitralierei] .
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron