Ducati 916 - Tamiya 1:12

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Calin Ungureanu » Tue Mar 19, 2013 5:14 pm

E mult mai greu sa faci lucruri care sa arate noi noute decat alea invechite.
La alea cu weathering, daca o zbarcesti, mai tragi oleaca de noroi pe deasupra si ai rezolvat. Sa faci insa ceva care sa arate a crom si sa n-aiba amprente si scame si par cu tot cu acarieni, stiu din proprie experienta ca-i al naibii de greu.
Am facut odata un Christen Eagle (avion de acrobatie) si mi-aduc aminte ca mi-am blestemat degetele.
Maine am drum in oras si daca am noroc si mai gasesc transparente la Muz. Mil. la magazinul Olafscian, imi fac o rezerva.
Ce-i aia lac K2, ca n-am avut onoarea.

P.S. Daca mi-aduc bine aminte cand a fost discutia cu diecasturile vs. MACHETE auto, a fost facuta si evidentiata diferenta nu numai intre cele doua domenii dar chiar si intre unii ca tine si altii gen Oleco, cu desene d-alea copiate din Paris Match si prezentate drept creatii.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Tibi Keresztely » Tue Mar 19, 2013 5:14 pm

Multumesc prieteni, ma bucur nespus ca Ducati-ul meu a stirnit interes printre voi.
@wurger : Lac 2K este termenul "tehnic" pentru lac bicomponent. Acest lac este folosit in industria auto si este format din doua "ingrediente" importante :
- lac - de regula este acrilic ca acesta pe care-l folosesc (Klar de la Polycolor) si
- intaritor ( Polycolor)
Normal la un pistol de vopsit auto lacul nu trebuie diluat, dar daca lacul este putin mai gros, se dilueaza cel mult de 5 - 10%. In cazul aerografului, eu folosesc un ac si diuza de 0,3 mm povestea sta altfel. Dilutia se face 50% amestec lac-intaritor / 50% diluant (D20 Polycolor).
Desigur, in momentul aplicarii lacului trebuie sa fii atent la un lucru foarte important. Suprafata vopsita trebuie sa fie perfect curata si aici ma refer in primul rind la pete de grasime! In cazul in care exista "contaminari" de genul acesta lacul face asa zisul ochi de peste. Praful este si el o problema, dar am observat ca in majoritatea cazurilor, scamele "plutesc" pe lac. Dupa uscare completa, aprox. 24 ore, lacul se poate slefuii cu smirghel de 2000 (aici iti recomand hirtie 3M) la ud sau uscat cum iti convine dupa care trec la lustruit cu cele patru produse Tamiya (paste de lustruit Tamiya - Corse, Fine, Finish si Ceara Tamiya Wax) In majoritatea cazurilor praful si scamele sunt eliminate.
Am dat totusi de o problema. Eu folosesc vopselele din spray Tamiya. Am observat ca la culoarea alba (TS 26)lacul bicomponent (am testat si cu lac marca MIPA) nu adera bine si se poate exfolia relativ usor...
@Zeno : acum sunt putin cam ocupat cu finalizarea a doua machete pe care am sa le prezint si pe acest forum. Dupa ce le termin, as putea sa prezint constructia unei motociclete Yamaha M 1 cap-coada. M-as bucura daca as avea citiva colegi de forum cu care sa colaborez asa ca la sectiunea aviatie.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby alexie » Tue Mar 19, 2013 5:15 pm

Tibi Keresztely wrote:
M-as bucura daca as avea citiva colegi de forum cu care sa colaborez asa ca la sectiunea aviatie.

Nu mi-aş face prea multe griji, mai ales dacă abordezi varianta WIP ;) (majoritatea au cămara plină de kituri, mare bucurie dacă, contaminaţi, ar începe să investească şi în acest gen de machete).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Tibi Keresztely » Tue Mar 19, 2013 5:16 pm

Ceva WIP-uri am facut in ultimii doi ani si din pacate nu s-a prins mai nimic pina acum...
Cum am zis mai sus, este posibil sa prezint in viitorul apropiat un " how i do step by step" la ceva cu doua roti, dar nu va fi un WIP.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Mihai Cimpean » Tue Mar 19, 2013 5:17 pm

Ca sa citez pe cineva celebru: " admirati,admirati,admirati" !!!
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Zeno » Tue Mar 19, 2013 5:18 pm

Tibi Keresztely wrote:
Ceva WIP-uri am facut in ultimii doi ani si din pacate nu s-a prins mai nimic pina acum...

La ce te referi, Tibi cand spui asta?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Tibi Keresztely » Tue Mar 19, 2013 5:18 pm

Zeno, ma refer la WIP-uri prezentate pe alt forum.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Previous

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest