T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New Topic

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New Topic

Postby Florin David » Tue Feb 05, 2013 8:56 pm

Salutare,
Va prezint noul meu proiect, kitul T-34/76, produs de Zvezda. Desi este marketat in special pentru piata de "wargaming" unde nu se pune mare accent pe detaliere, micul T-34 face de rusine o gramada de firme mai cu "pretentii". Modelul este parte din noua serie "snap-kit" lansata de Zvezda special pentru a fi asamblate fara lipici. Cat despre acuratetea dimensiunilor fata de masina reala, va invit sa consultati aceste tabele (se pot deschide cu Google Chrome pentru o traducere aproximativa):

http://www.smallt-34.narod.ru/Obzor/Korpusa.html
http://www.smallt-34.narod.ru/Obzor/bashny-hex-42g.html
http://www.smallt-34.narod.ru/Obzor/kolesa1.html

Micile minusuri ar fi teava tunului si esapamentele negaurite si trapa conductorului construita inchisa.




Kit-ul este oferit intr-o maniera un pic "spartana", lasand destul loc pentru accesorizare. Pentru asta voi folosi un set cu fotoincizii de la Part, facut pentru vechiul T-34 de la Eastern Express, dar care se potriveste destul de bine.



Ma gandesc sa reprezint acest tanc, fotografiat in ajunul bataliei de la Kursk:



Sper sa-l duc cu bine la capat; fiind un subiect vast si destul de incalcit, ma bazez si pe feedback-ul vostru.
Mai multe detalii pe parcurs.
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Marhaba » Tue Feb 05, 2013 9:00 pm

Simt miros de obiele rusesti :)
Excelent proiect, iti doresc succes.
Banuiesc ca kitul iti ofera atit galeti din otel cit si din cei cu bandouri? Faptul ca are galetii gauriti deja este un mare plus pentru acest "snap".

Iti recomand cu caldura "biblia" pt. T34

Image


Mai jos niste profile, poate te ajuta la ceva:

































User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Florin David » Tue Feb 05, 2013 11:23 pm

Salutare tapiri,
Ceva progrese, sper. Am vrut sa inlocuiesc si aparatorile de noroi din fata cu cele de la Part, dar, din pacate, nu se potrivesc ca lumea. Asa ca m-am ales cu o aparatoare lipsa, exact pe partea care nu trebuia. Iar butoiul din dreapta e deplasat un pic prea mult inspre inainte, asa ca aproape se cocoata pe suportul celui de-al doilea (lipsa).




User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Florin David » Tue Feb 05, 2013 11:26 pm

Salutare,
A fost o controversa legata de echiparea acestui model cu butoaiele laterale, dar se pare ca s-a rezolvat; este sigur ca au existat cateva loturi cu acest model de T-34, modernizate in '43 si echipate astfel.
Sint nevoit totusi sa renunt la inmatricularea pe care mi-am propus-o la inceput, pentru ca am gasit o fotografie a acelui tanc, mult mai "dezbracat".
Constructia nu a decurs simplu, dat fiind si numarul mare de detalii adaugate. M-am inspirat foarte mult de pe forumul ACE, indeosebi din extraordinarele modelele ale lui Serghei Golikov, care cred ca a construit toate modelele de tancuri rusesti.
Senilele, rotile motoare si intinzatoare nu sint fixate definitiv. In ciuda tehnologiei "snap", care ar fi trebuit sa faca munca mai usoara, cred ca m-am chinuit o ora doar sa le pun pe galeti. Oricum, le voi imblanzi cu un pic de Tamyia fin cement pe la imbinari, pentru a se aseza mai bine.
In orice caz, Zvezda chiar a reusit un model foarte frumos, asteptam si altele... si daca se poate la acelasi pret :)
Cu acestea, declar constructia micului Mickey Mouse incheiata!
Florin





User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Sorin Ungureanu » Tue Feb 05, 2013 11:29 pm

Frumoasa jucaria ! mai ales ca e la scara mica . asteptam vopsitul si wheatheringul!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Florin David » Tue Feb 05, 2013 11:30 pm

A urmat vopseaua de baza, la pensula: Vallejo Russian Green


User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Calin Ungureanu » Tue Feb 05, 2013 11:31 pm

Foarte frumoasa vopsirea (culoarea si aplicarea).
Cu un calup ticsit de blindate 1/72 in boxa, pot spune ca am devenit, intre timp, fan valejo la pensula pentru abordarea lor. Exceptand cazurile in care va fi vorba de gazari fine.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Florin David » Tue Feb 05, 2013 11:31 pm

Mersi, Caline! Vallejo la pensula isi face treaba foarte bine. Dar am inceput sa simt tot mai mult limitarile; am doua proiecte amanate din lipsa de aerograf. Camuflaj "gazat", dupa cum zici si tu. Sper sa-mi iau unul pan' la toamna.
Salutam cu respect!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Marhaba » Tue Feb 05, 2013 11:32 pm

Am scapat la net un pic, cit sa-ti spun ca arata grozav desi russian-ul de la Valejo nu e chiar asa de rus cit ar trebui. E oleaca mai inchis. Am vazut pe unii care zic ca stiu ce fac, obtinind un verde rusesc foarte credibil aplicind straturi succesive de verde transparent peste desert yellow. O alta gaselnita este sa aplici in unele zone galben transparent (Tamiya) peste verdele rusesc, vertical ca direle de ploaie, si se obtine un efect foarte frumos care sparge monotonia ecologica ruseasca.
Spor la treaba!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: T-34/76 model 1943 - Zvezda 1/72 Forum Tools Post New T

Postby Florin David » Tue Feb 05, 2013 11:33 pm

O sa-l mai deschid un pic din ulei si niscaiva prafuri. Oricum, si treaba asta cu verdele rusesc e aproape la fel de incurcata ca aia cu olive drab-ul de la Sherman.
Salutam!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest