Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:05 pm

Sau o diorama aviatica. Dupa ce termini avionul, decupezi un patrat de covor noch (mocheta), pui avionul in mijloc fara nici o figurina si gata diorama (adica ca si diorama care a luat locul I la Moson :)). Bine, mai trebuie doar sa-ti schimbi numele in Niykoricsi Istvan si locul I e ca si asigurat ;fg;
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:06 pm

Salve,
Ziceti ceva mai fratilor :woohoo: daca gasesc un civil(si invat sa fac fata de african... ca nici pe aia de caucazian nu stiu sa o fac calumea) pot face o vigneta pe care s-o inscriu la diorame civile :lol: :woohoo: :lol: si poate imi ofera Ethiopian Air un voucher la o destinatie pe care o aleg eu, pentru reclama pe care le-o fac :evil:

Am dat cu primer alb, slefuit usor si m-am gindit sa rup cumva culoarea aia alba imaculata. Asa ca am facut un pre cu un gri mediu. Acum voi sufla deasupra cu Albul Tamiya atita cit sa las sa se vada usoare umbre din acel pre.
Image
Image

Spor,

Ti-bor Bill ;)
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby alexie » Mon Apr 01, 2013 9:07 pm

Bill wrote:
Salve,
Ziceti ceva mai fratilor :woohoo: daca gasesc un civil(si invat sa fac fata de african... ca nici pe aia de caucazian nu stiu sa o fac calumea) pot face o vigneta pe care s-o inscriu la diorame civile :lol: :woohoo: :lol: si poate imi ofera Ethiopian Air un voucher la o destinatie pe care o aleg eu, pentru reclama pe care le-o fac :evil:
...................
Spor,

Ti-bor Bill ;)

Când o să ajung la maturitate o să-mi propun să exploatez acest hobby, momentan (din punct de vedere material) câştig doar diplome şi (rar) tinichele poleite.
Vreau să-mi dai binecuvântarea ta, deoarece intenţionez să încep cu Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48. Parcă-l văd dispus într-o dioramă de inspiraţie fotografică :
"Dobermanul şi aviaţia"
P.S.
Departe de mine intenţia de a încălca regulamentul, în special punctul 10...eu mă refer cam la al treilea cadru (după momentul execuţiei fotografiei...rog observaţi privirea civilului)
:whistle:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Cristian Savin » Mon Apr 01, 2013 9:07 pm

Bill wrote:
Salve,
Ziceti ceva mai fratilor :woohoo: daca gasesc un civil(si invat sa fac fata de african... ca nici pe aia de caucazian nu stiu sa o fac calumea) pot face o vigneta pe care s-o inscriu la diorame civile :lol: :woohoo: :lol: si poate imi ofera Ethiopian Air un voucher la o destinatie pe care o aleg eu, pentru reclama pe care le-o fac :evil:

Pai dupa ce ai tot experimentat (cu succes ;) ) pe animale, e momentul sa treci si la umanoizi. Poti incerca cu ceva indivizi din vreun set de "Warriros SS Winter Crew" sau "Jabo Panther Crew". Se va intoarce in mormant Herr Doktor Mengele :evil: :p; .
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Mihai Cimpean » Mon Apr 01, 2013 9:08 pm

Ca incepator , mare lucru - in afara de nemaipomenit ,exceptional , superb ,.... - nu prea am ce spune .
Doar sa admiram si sa visam cu ochii deschisi ca poate odata si-o data ajungem sa ne apropiem de performantele tale . Din nefericire am sentimentul ca asta-i un tel aproape imposibil de atins .
De exemplu , ma uit la preshadingul tau si nu-mi dau seama cand oi putea si eu sa fac asa ceva .
Probabil in cealalta viata ....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Buss » Mon Apr 01, 2013 9:08 pm

Chiar sunt curios ce o sa iasa. Ma gandeam ca poate o iesi un avion de care s-a tot tras, reparat cu ce s-a apucat (cate o tabla nituita pe ici-colo de o cu totul alta culoare spre ex). Dar oricum foarte interesant subiectul. Spor la lucru! Urmaresc constructia.

@Mihai - De ce ti se pare ceva de neatins? Experimenteaza. Orice vezi pe alta macheta, orice tehnica, orice material ce iti e la indemana si vezi ca la altu are un efect foarte bun, incearca! Ce se poate intimpla? Sa iasa o varza sau ceva exact cum iti place. Si cu cat aplici mai des, cu atat iti iese mai bine, mai usor, mai repede. Tine 2-3 machete ieftine deoparte pe care sa experimentezi zemuri si tehnici noi ca sa nu strici macheta de 100-200 lei. Nu experimentezi si nu incerci, la un moment dat o sa dai cu capul de plafon :) Este o parere personala si sper sa nu deranjeze. Spor!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:08 pm

Serus Misu,
Multam de aprecieri de fapt nu e mare socoteala cu preshadingul. E foarte simplu si cea mai mare greseala este ca acoperi mai mult decit trebuie si atunci...fis, e ca si cum nu ai fi incercat. Te sfatuiesc sa incerci fara sa ai retineri si in timp vei vedea ca ajungi sa stapinesti tehnica. Si oricum trebuie sa-l faci destul de aproximativ nu sa urmaresti neaparat sa fie liniile foarte drepte. Cand vei acoperi se va mai vedea doar o mica umbra in dreptul liniilor panourilor fie ele in negativ sau pozitiv.
Eu am considerat ca la acest avion, care este alb complet prinde bine sa rup un pic acel alb, altfel o sa arate prea stralucitor, cel putin in poze. Am si suflat aseara si credeti-ma e o placere sa faci pre sub alb. Acoperirea e destul de superficiala si poti jongla cu straturile fara probleme. Voi face poze sa cedeti ce a iesit desi fiind alb e mai dificil de scos poza edificatoare.
George nu va fi un avion uzat decit foarte putin, pozele arata aparatele destul de bine intretinute.
Dar ideea vignetei incolteste.....
Multumesc de comentarii si spor,
Bill :woohoo:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:09 pm

Aloha,

Mascare si vopsire capotaj superior negru:
Image
Vopsire alba peste pre(dupa cum ziceam pozele nu surprind efectul real)
Image
pe spate prezentand burtica la scarpinat ;)
Image
Urmeaza inca un strat de Future si apoi decaluri.
Vive la Ethiopie!
Spor,
Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Cristian Savin » Mon Apr 01, 2013 9:10 pm

Bill wrote:
Vopsire alba peste pre(dupa cum ziceam pozele nu surprind efectul real)

Vive la Ethiopie!
Spor,
Bill :r:

Unul din cele mai reusite efecte de preshading !!!
Excelent Bill !!
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 01, 2013 9:10 pm

Trebuie sa recunosc ca pana acum nu credeam in "acţipildul" asta cu preshading.
Dar a iesit super.

P.S. Da, stiu ca e "Abziehbild" si are genul neutru. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron