Friedrichshafen FF-33E 1/48 TECHMOD

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Friedrichshafen FF-33E 1/48 TECHMOD

Postby Horia Stoica » Wed Feb 06, 2013 10:06 pm

Incercand sa impac 2 teme preferate in domeniul aero-modelismului, adica WW I si hidroavioanele, am pus mana (http://www.parcmodels.ro ) pe un hidro-cioplan (adica ULM WWI = fâș cu motor) ca la altceva nu ma duce gandul cand vad asa ceva, de la faimoasa firma TECHMOD. Zic faimoasa pentru decaluri, caci se pare ca la zburatoare mai are mult de lucru. Modelul acesta de Friedrichshafen FF-33E cred ca este primul kit al polonezilor.
Un kit-review decent puteti gasi aici
http://www.hyperscale.com/2010/reviews/ ... ewmd_1.htm
insa ele este destul de indulgent, asta si poate fiindca numele autorului suna a polonez chiar daca zice ca sta in Ney Jersey.
Ma rog, ”norocu” modelistului este ca exista un set pentru super detalierea acestui model care poate fi luat de aici
http://www.jadarhobby.pl/part-s48153-fr ... 19344.html
Eu l-am luat, inca nu l-am primit, dar la o prima vedere zic ca merita banii-95 lei cu tot cu livrare acasa.
Pe langa ce scrie pe net despre kit, un lucru care m-a surprins, si pe care nimeni nu-l mentioneaza,este faptul ca, piesele de pe culee nu au numere chiar daca in schema de asamblare sunt date numerele pieselor. In mare pot spune ca este de calitatea machetelor RODEN 1/48, ca dalea 1/32 nu am vazut de la RODEN de cativa ani.
In asteptare setului de la Part, am inceput cu flotoarele. Desi ar fii trebuit sa fie o chestie relativ usoara, s-a transformat intr-o munca de 2 zile. Prost turnate. Asa arata piesele astea si in pozele cu macheta gasite pe net, deci nu pot spune ca nuamai eu am patit-o, e o chestie de matrita. Ca referinta am folosit WINDSOCK DATAFILE nr. 73 Friedrichshafen FF-33E.
Observ ca cei care au facut matrita au luat ca model planurile din aceasta revista.Insa, in revista mi e pare ca nu s-a lucrat corect la reconstituirea plaurilor. Desi sunt multe poze bune acolo, flotoarele desenate in plan nu seamana cu cele din imagini. Sunt diferente vizibile de forma si dimensiune. Unele dintre cele mai vizibile defecte sunt la capacele de pe partea superioara a flotoarelor. Sunt facute prea mari, si sunt prea scoase in evidenta. In poze ele apar mult mai mici, mai subtiri si ami estompate.
Acum urmeaza ceva poze cu defectele acestor flotoare si cu ce am lucrat:

Image


Image




Image
User avatar
Horia Stoica
Tiro
 
Posts: 9
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:22 am

Re: Friedrichshafen FF-33E 1/48 TECHMOD

Postby Hartman » Wed Feb 06, 2013 10:07 pm

Salut Horia,
intradevar destul de grosolane capacele incat sa-ti vina sa faci altele.
Voi urmari cu interes continuarea.Spor.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Friedrichshafen FF-33E 1/48 TECHMOD

Postby Horia Stoica » Wed Feb 06, 2013 10:08 pm

Primind intre timp setul de la Part am continuat, iar in aceasta noua etapa nu am facut decat s-o frec, cum îi stă bine machetistului (s-o frece) – Calin Ungureanu a.k.a Wurger- Nakajima Ki 84 Hayate (Frank) – Uraganul, MODEL IST nr 5 pag.6.
Nu stiu cum au gandit cei de la Part realizarea setului, dar sigur nu au avut in fata macheta pentru care fac setul. Cred ca au luat un plan, l-au adus la scara si apoi au trecut la treaba, fara sa se intrebe daca si macheta respecat planul lor. Pe cat de frumos realizat este acest set si pe cat de detaliat este, fara contestare, tot atat de iesit din dimensiuni este in ceace preiveste interiorul. Pur si simplu este mai lat decat fuselajul machetei si mai jos, de la partile semirotunde ale panurilor transversale pana la partea de sus a fuselajului raman distante si de 2 mm. Am taiat acele parti si am lasat curba normala a plasticului, si am mai renuntat la cateva piese. Cel ami rau este in cazul panoului de bord care este si el prea lat, cand vrei sa unesti lateralele el se tensioneaza si deformeaza, asta cu toate ca am frecat lateralele fuselajului la greu sa-i fac loc. Intr-un final am scos panoul din set si am facut eu unul dintr-o cartela de telefon. Nu mai este la fel de detaliat, dar e ceva acolo.

Inainte de a vopsi interiorul am dat jos detaliile care imitau structura si apoi am frecat lateralele la greu sa fac locul interiorului

Image

Uploaded with ImageShack.us

cam asa arata interiorul mutilat sa incapa in fuselaj

Image

Uploaded with ImageShack.us

asa arata cu panoul de bord inainte sa-l dau jos si sa fac altul

Image

Uploaded with ImageShack.us

cam asa arat lateralele fuselajului in incercarea de a fi lipite, insa interiorul nu permite

http://img441.imageshack.us/i/24498122.jpg/

http://img249.imageshack.us/i/83880009.jpg/

arata cat de cat interiorul, scaunele inca nu le-am pus, pacat se de bordul ala ca era frumusel

Image

Uploaded with ImageShack.us

si cu noul panou
Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
Horia Stoica
Tiro
 
Posts: 9
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:22 am

Re: Friedrichshafen FF-33E 1/48 TECHMOD

Postby Bill » Wed Feb 06, 2013 10:08 pm

Sers,
Am si eu kitul si ma va ajuta topicul tau.
Multumim ! fain merge pina acum.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Friedrichshafen FF-33E 1/48 TECHMOD

Postby Horia Stoica » Wed Feb 06, 2013 10:09 pm

Continuarea lucrului la macheta ofera noi surprize in cea ce priveste calitatea modelului. Am continuat cu regravarea stabilizatorului. Initial am dorit aplicarea unuor benzi de platic, insa rezultatul final nu mi-a placut. Pentru taierea benzilor mi-am confectionat o unealta din doua lame de cutter intre care am pus ca distantier doua fasii de plastic. Am taiat, lipit insa rezultatul final nu mi-a placut. Astfel ca am decis regravarea, care in final a iesit mult ami bine.
Image

Image

Image

Am continuat apoi cu flotoarele. Am decis stergerea detalilor initiale, si refacerea lor completa.

Image

Image


Dar marea incercare a venit la montarea intregului ansamlu. Inafara prinderii in aripa, restul lacasurilor de prindere nu erau bine plasate. Am lipit pe langa, improvizand, pentru a pastra forma corecta si pentru a evita tensionarea cadrului de plastic. Lipirea am facut-o cu nitrodiluant.
am pus deocamdata doar flotorul din partea stanga, sa vedem urmatorul cum iese...

Image

Image
User avatar
Horia Stoica
Tiro
 
Posts: 9
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:22 am


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron