Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Olaf The Viking » Thu Apr 04, 2013 10:51 pm

alexelu_marinelu wrote:
Insist pentru cale la roti.

Nici vorba, niste gladiole ar da mai bine.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:53 pm

alexelu_marinelu wrote:
Insist pentru cale la roti. Desi pe lift nu cred ca s-ar impune, in poze apar, in momentele de decolare. Insa ar ingradi imaginatia unora, care vad avionul in miscare :lol:
Tocmai de-aia opinez ca acareturile ar veni mai interesant pe lift. Poate ar sugera ideea ca liftul abia a ajuns.
Sigur unele montaje se efectuau pe punte. Doar de-aia s-a scufundat jumate de flota japoneza la Midway in 6 minute (ca erau puntile pline cu bombe, torpile si combustibil). Asta pe langa ghinion.
Sunt convins ca la final, va arata excelent, ca toate celelalte minidiorame ale tale.

Ai dreptate Alex, uitasem complet de episodul Midway ;g; :kk: Asta-mi deschide mult orizontul !
O sa pun rezervorul suplimentar, butoaie poate ceva lazi lemn si cale. Pe care le voi fabrica eu, caut inainte sa gasesc cale de la japonezi sa nu ma prinda vreunul ca am facut cale din Slovacia :laugh: :laugh:
Si cand vin figurinele caut pozitii bune. O mai imbunatatesc eu pentru Moson.
Multumesc !
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Alex Stanescu » Thu Apr 04, 2013 10:54 pm

Da,impecabil lucrat...asta-i stilul !
Spor la Bf-u'!
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:55 pm

Multumesc x 2 Alex
Spor si tie,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:55 pm

Incepe bonusul.... :laugh: :laugh:
Au venit figurinele Hecker & Goros.
Foarte faine !
Image
Image
Sa vedem cum le potrivesc, pilotul urcand pe aripa si matelotul ;) undeva privind...
Mai vad !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 10:56 pm

Foarte frumos turnate. Spor la treaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:00 pm

Multumesc Zeno, ma voi stradui sa le fac mai bine, e pacat de detaliile frumoase. O intrebare pentru toti, cu ce primer sa dau peste Plumbul asta?
iata stadiul:
Image
Cele patru butoaie IJN au fost vopsite cu doua feluri de vopsea, asa cum am aflat ca se vopseau. Midnight Blue(productie proprie) cele din stanga si Cowling Colour( cele din dreapta) de data sata de la WEM. Bineinteles ca ele vor fi spalate si aplicat drybrush si pete de combustibil. Cate si pe care le pun voi vedea dupa ce-s gata si fac repetitii generale :lol:
In fata cele patru opritoare de roti, in fata rotilor vin cele mai mari cu intaritura metalica si in spate mai mici. Ele, la fel ca si butoaiele sunt dintr-un kit de camion Isuzu Hasegwawa care mai da doua figurine, butoaiele si alte accesorii japoneze.
Figurinele sunt doar usor finisate, aveau mici linii de la turnare.
Va tin la curent cu progresele.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 11:01 pm

Eu grunduiesc cu Tamyia Gri spray.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Florin Silaghi » Thu Apr 04, 2013 11:01 pm

Figurinele de la H&G, le-am ochit de mult, chiar la un moment dat am purtat niste discutii pe mail despre posibilitatea de a achizitiona niste piloti la 1/32, dar in alte ipostaze, decat cele clasice(in pozitie de drepti), dar din pacate nu dispune de asa ceva. Oricum calitatea este superba si te invidiez pentru ei. Astept cu nerabdare finalul povestii.

Florin
User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby alexelu_marinelu » Thu Apr 04, 2013 11:02 pm

Si eu tot pe cel de la tamiya il folosesc.
Daca n-ai, poti folosi o vopsea acrilica buna diluata cu nitro, pe care o sufli cu aerograful.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron