1/72 YAK-9 ICM

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

1/72 YAK-9 ICM

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:15 pm

Al doilea kit














User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:17 pm

Kit-ul destul de vechi, dupa cate-mi dau seama nu are bavuri aproape de loc si se imbina bine(mult mai bine decat Roden-ul).La aripi am decupat si pilit locul flaps-urilor(le inlocuiesc cu P.E.).In cabina a trebuit sa refac scaunul(ei dadeau in fel de cadru ciudat si un spatar la fel).Am exersat oarece scratch(la nivel de incepator, bineinteles).Adica am facut ceva ce se vrea a fi statie radio,am mai pus ceva cabluri si manete pe laterale(din imaginatie-ca cine sta sa le faca exact ....) ,am pus ceva rotite(P.E.),centuri(tot P.E.) iar tabloul de bord(tot P.E.-dar din pacate fara film) l-am vopsit cam aiurea-tre' sa mai exersez aici ca nu-mi prea place cum a iesit.A,sa nu uit-am mai umplut cu plastic topit 2 concavitati de pe extradosul aripilor(gresala de turnare cred...).
In concluzie pana acum,un kit placut si usor de lucrat-mult mai bun decat AModel-urile,chiar daca-i mai vechi.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:21 pm

Pozele....


























Scuze pentru calitatea pozelor-si aici sunt incepator cu acte'n regula.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Cristian Ieremici » Sat Feb 09, 2013 12:22 pm

I-mi place cum ti-a iesit detalierea .Culoarea pe care ai folosit-o pe peretii cabinei este o nuanta dedicata sau un amestec ? Am si eu in lucru machete de zburatoare sovietice si am oarece dubii in privinta culorilor pt interior .
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:23 pm

Am folosit indicatia prospectului, adica Humbrol 64-Matt Light Grey.In privinta culorilor de interior sau exterior, la rusi nimic nu-i clar.Diverse surse dau diverse culori,unele cam prea tipatoare-zic eu.
Asa ca ma uit dupa pozele avioanelor de prin muzee,diverse profile color si fac un mix-regula mea de baza fiind ca acestea sa nu fie prea stridente.Da'i regula mea si in mod sigur nu-mi iese culoarea corecta(oare care o fi aia ?).Insa mie'mi place asa.Am stat odata vre-o 10 zile ca disperatu' cautand documentatie si echivalente universal acceptate si corecte de'am innebunit.Si n-am ajuns la nici un rezultat- numa' nervi .Oricum fiind incepator nici n-am pretentii mari.Mai tarziu poate....da' nu cred....Daca e sa discutam de culori,un miliard de modelisti o sa aiba 10 miliarde de pareri...Cand oi participa la vreun campionat intergalactic s-ar putea....da' numa' neaparat intergalactic....
P.S. Vezi ca Yak-urile n-aveau toate culoarea asta de interior.Si nu bate nici cu cea de pe Lagg-uri.Si nu-i aceeasi nici cu cea de pe La-uri.....Turnu' Babel e zero barat pe langa chestiile astea....
.....Sau zero barat is io :evil:
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Cristian Ieremici » Sat Feb 09, 2013 12:23 pm

Si eu care credeam ca sunt unicul care si-a albit ochii cautand si comparand diverse surse :S .In ce priveste exponatele din muzee,nu as paria pe exactitatea vopsirii.Pentru Polikarpov I-16 am gasit chiar poze cu un exponat vopsit jumatate pe varianta republicana iar cealalta jumatate varianta nationalista :laugh:
Scuze pentru off-topic.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:24 pm

Gata si Yak-ul . La fel de nabadaios si grosier ca Amodel ,cupola gresita ,radiator aiurea , elice mult prea subtire .decal-urile sau pus insa fara probleme.
Flapsuri si tablou de bord din PE ( am exersat cu ocazia asta ).
La fel ca si Lagg-ul, "indemnarea" mea da roade...
















User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Tibi Keresztely » Sat Feb 09, 2013 12:26 pm

Si asta este frumos! Ce nu imi place la kiturile astea la 1/72 este felul in care sunt gravate. Mi se par prea badarane, dar asta nu este vina ta.
Iti mai propun ca viitoarele fotografii se le faci cu un fundal alb, gri, albastru sau chiar negru. Rosul ala este foarte pronuntat si nu pune macheta bine in evidenta!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:26 pm

Din intamplare,pozele au iesi super bine,si-ti spun de ce. Avionasele mele nu-s avioane decat de la departare . De aproape daca te uiti la ele o sa te lasi de aviatie. Asa ca fundalul si distanta mascheaza ( atata cat pot ) un kit slab si un executant pe masura.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 YAK-9 ICM

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 12:27 pm

Nu trebuie sa fii modest Misule. Cu cit kitul este mai slab, cu atit priceperea trebuie sa fie mai mare ca sa "arate a avion".
In general se folosesc fundaluri neutre gen, gri, albastru,verde, crem, etc dar nu tipatoare. Asta nu din motive de estetica ci din motive de inselare a ochiului. Sau mai bine zis coordonarea atentiei spre macheta expusa,nu asupra actiunii din "Rapirea din serai" din fundal (nu e cazul tau, dar intelegi ideea). De asemenea pentru ca macheta ta sa fie pusa in valoare corect , trebuie ca ochiul sa perceapa corect contrastul, luminozitatea, culoarea, etc. De aici intreaga tarasenie cu culoarea backgroundului , lumina, etc. Am spus "corect", nu am spus bine, pentru ca doar naivii cred ca un fundal, o lumina si eventual un photoshop pot face din rahat bici. Insa machetele alea frumoase pe care le vezi tu prin reviste sunt in proportie de 100% cu atentie aranjate in ceea ce priveste fundalul, lumina, temperatura de culoare, contrastul si asta in proportie de cel putin 25% dintr-un software. Ceea ce pina la urma nu le reduce nimic din valoare (cum le place sa tipe unora care nu se pricep nici la machete nici la photoshop).
Fundaluri negre de asemenea se pot folosi, dar mai rar, iar albe cu si mai mare atentie deoarece poti avea probleme de expunere. Mai ales daca aparatul foto nu este ce trebuie sau nu stii despre ce e vorba.
Uita-te la fundalurile folosite de Tibi.
Un fundal neutru , gri de exemplu, merge foarte bine pentru orice fel de macheta / schema de vopsire. La librarie sunt coli A3, A2 sau chiar mai mari din carton colorat,citiva lei /buc. Munca ta depusa pe o macheta merita mult mai mult decit acesti lei, zic eu.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron